Zamiast węgla sprzedają pomalowane kamienie! Uwaga na oszustów

Martyna P.
Newsy
22.09.2022 10:57
Zamiast węgla sprzedają pomalowane kamienie! Uwaga na oszustów

Sezon jesienno-zimowy już się rozpoczął. Polacy borykają się z dostępnością surowców opałowych. Oszuści zauważali niepokój wśród ludzi i postanowili to wykorzystać. W Internecie rozwinęły się nieuczciwe procedery, których zasięg jest na obecną chwilę bardzo duży. Policja codziennie dostaje zgłoszenia od Polaków, którzy zostali ofiarami oszustów. Jednak to, co wydarzyło się w Zawierciu przechodzi ludzkie pojęcie.

W związku z embargiem nałożonym na surowiec sprowadzany z Rosji dostępność węgla spadła, a jego ceny znacznie wzrosły. Polacy ogrzewający swoje domy za pomocą ekogroszku obawiają się o nadchodzącą zimę, gdyż dostępność tego surowca znacznie spadła w ostatnim czasie.

W związki z niską dostępnością surowców oszuści postanowili wykorzystać sytuację i stosują różne metody wyłudzeń i oszustw. Policja ma pełne ręce roboty. Sygnały o nieuczciwych procederach napływają z całej Polski.

 

Zdjęcie Perfidne oszustwo: Kamienie pomalowane na czarno zamiast węgla! #1

Oszuści sprzedali pomalowane kamienie!

Do przykrego incydentu doszło w Zawierciu. Jeden z mieszkańców stał się ofiarą perfidnego oszustwa. Sprawę przybliżył portal Zawiercie112.

Mężczyzna zamówił węgiel. Oszuści dowieźli „towar”, rozładowali i odjechali.

Po opadach deszczu okazało się, że surowcem nie jest węgiel, a pomalowane na czarno kamienie!

Sprawa została zgłoszona na Policję. Zajmuje się nią Prokuratura Rejonowa w Zawierciu.

 

Oferty sprzedaży „gumowego ekogroszku”

Oszuści stworzyli także proceder sprzedaży „ekogroszku gumowego”. Sprawę nagłośnił Bartłomiej Derski, z portalu wysokienapiecie.pl, który przybliża temat na Twitterze.

Okazuje się, że ogłoszeń sprzedaży „ekogroszku gumowego” jest całe mnóstwo. Jego cena za tonę jest przybliżona do ceny tony węgla kamiennego. Ponadto kaloryczność oferowanego „surowca” jest wyższa niż węgla kamiennego. W związku z tym ogłoszenia cieszą się sporym zainteresowaniem.

Okazuje się, że nazwa może mylić konsumentów. Myślą, że kupują paliwo opałowe, lecz oferowane produkty są zwykłymi odpadami (granulat gumowy).

Nieuczciwi sprzedawcy promują swoje ogłoszenia w mediach społecznościowych. Oferują odpady gumowe pod mylącą nazwą „ekogroszku gumowego”.

Większość ofert sprzedaży „gumowego ekogroszku” jest na bieżąco usuwanych. Jednak w sieci pojawiają się inne metody oszustw, które pozbawiły wielu Polaków niemałych sum pieniędzy.

 

Oszuści kuszą przystępną ceną!

Publikowane są także oferty sprzedaży opału w przystępnej cenie. Sprzedawca-oszust prosi o przelanie pieniędzy z góry za transport. Zapłata za surowiec ma być dokonana po dostarczeniu towaru na miejsce. Okazuje się, ludzie przelewają pieniądze, data dostarczenia towaru mija, a kontakt ze sprzedawcą się urywa. W taki właśnie sposób mieszkaniec Iławy stracił 2700 złotych. 

Ofiarą podobnego oszustwa padła mieszkanka Słupcy z województwa wielkopolskiego. Kobieta straciła 1350 złotych.

 

 

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną