Kosztuje 4 złote w aptece! Powinien powinien znajdować się w każdym domu.

Patrycja

Zdrowie

14.09.2022 13:18

Kosztuje 4 złote w aptece! Powinien powinien znajdować się w każdym domu.

Tego produktu nie może zabraknąć w domowej apteczce! Kompresy jałowe są niezbędne w opatrywaniu ran i skaleczeń! Dowiedz się, jakie mają właściwości i kiedy się je stosuje.

Kompresy jałowe- tego produktu nie może zabraknąć w domowej apteczce

Domowa apteczka powinna być wyposażona nie tylko w leki, ale i opatrunki. Poza plastrami w kilku rodzajach i rozmiarach, powinny znaleźć się w niej bandaże, gaziki i kompresy jałowe.

Kompresy jałowe doskonale uzupełnią wyposażenie domowej apteczki. Tego produktu z apteki nie może w niej zabraknąć! Polecane są do stosowania w celu bezpośredniego opatrywania skaleczeń i ran, wymagających zastosowania jałowych środków higienicznych.

Jakie są właściwości kompresów jałowych?

Kompresy jałowe to produkty medyczne jednorazowego użytku, wykonane z delikatnej dla skóry bielonej gazy bawełnianej. To podstawowy materiał opatrunkowy, który powinien znaleźć się w każdym domu. Stosowane są do opatrywania ran i skaleczeń oraz do wykonywania opatrunków w miejscu naruszenia warstw naskórka, takich jak rany suche, sączące się, otwarte, czy oparzenia. Kompresy jałowe mogą być stosowane bezpośrednio na rany.

Kompresy jałowe i niejałowe- różnice i zastosowanie

Kompresy jałowe wykorzystuje się do bandażowania skaleczeń, tamowania krwawień, pochłaniania płynów ustrojowych oraz zabezpieczania ran po różnych zabiegach: chirurgicznych, ambulatoryjnych, a także kosmetycznych.

Kompresy jałowe należy stosować wtedy, gdy zachodzi ryzyko zakażenia rany. Ich zadaniem jest tworzenie mechanicznej bariery ograniczającej ryzyko wnikania drobnoustrojów.

Z kolei kompresy z gazy niejałowe, wykonane czystej bawełny i bielone metodą bezchlorową, są wykorzystywane w celach higieniczno-kosmetycznych oraz gospodarczych. Wykorzystywane są wtedy, gdy sterylność nie jest wymagana.

Zdjęcie Kosztuje 4 złote w aptece! Powinien powinien znajdować się w każdym domu. #1

Kompresy jałowe- dostępne są różne rodzaje wyrobów

Kompresy jałowe są dostępne w każdej aptece, w różnych rozmiarach: od 5x5cm do 10x20cm, warstwowościach, czyli liczbie warstw w danym kompresie  (8,12,16W), nitkowościach (13N,17N) oraz ilościach sztuk (opakowanie zawiera od 1 do 500 sztuk).

Kiedy kompres jest jałowy?

Ważne: żeby kompres był jałowy, poza opakowaniem zbiorczym powinien znajdować się także w indywidualnym opakowaniu! Dzięki temu jest sterylny i może być bezpośrednio stosowany do opatrywania ran.

Ile kosztują kompresy jałowe?

Kompresy jałowe nie należą do drogich wyrobów medycznych. Ich cena jest stosunkowo niska, a jedno opakowanie zawierające 10 sztuk kompresów, to wydatek około 4-5 złotych.