13 obowiązkowych leków w Twojej apteczce!

Patrycja

Zdrowie

07.01.2020 23:25

13 obowiązkowych leków w Twojej apteczce!

Ugryzienie osy, nagły ból głowy czy skaleczenie podczas szykowania obiadu może się niespodziewanie przydarzyć każdej z nas. Warto mieć wtedy pod ręką żel, tabletki czy opatrunki, by w pośpiechu nie szukać najbliższej otwartej apteki, tylko skorzystać ze swojej apteczki. Dobrze wyposażona pomoże nam nie tylko na dolegliwości, ale i na uniknięcie niepotrzebnego stresu.

Zdjęcie 13 obowiązkowych leków w Twojej apteczce! #1

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć każdego domowego wypadku czy nieprzyjemnej zdrowotnej sytuacji. Podobnie nie jesteśmy w stanie trzymać w domu sprzętu i leków na każdą przypadłość. Już same specyfiki na przeziębienie mogą zająć sporo miejsca. Warto więc wybrać kilka medykamentów, które w domowej apteczce znaleźć się powinny obowiązkowo. Podajemy listę trzynastu wartych waszej uwagi przy jej kompletowaniu.

Ibuprom

Lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Zdecydowanie jest najlepszym wyborem, ponieważ pomoże nam nie tylko przy bólu głowy, zęba, kręgosłupa, ale także przy przeziębieniu czy gorączce.

Zdjęcie 13 obowiązkowych leków w Twojej apteczce! #2

No-spa

To drugi obowiązkowy lek przeciwbólowy w naszej apteczce. Znalazła się tu dlatego, że działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, wiec jej działanie jest zupełnie inne niż Ibupromu. No-spa rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, układu krążenia i dróg żółciowych. Stosowana może być przy skurczach pochodzenia mięśniowego, jak i nerwowego. Nic, więc dziwnego w tym, że znalazła się na liście leków obowiązkowych.

Furagina

Dyskomfort podczas oddawania moczu to niemiłe zaskoczenie. Jeśli utrzymuje się lub nasila, warto mieć pod ręką lek, który szybko przyniesie nam ulgę. Furagina hamuje namnażanie się bakterii i jest bardzo pomocna przy stanach zapalnych układu moczowego.

Zdjęcie 13 obowiązkowych leków w Twojej apteczce! #3

Manti

Lek zobojętniający sok żołądkowy. Znalazł się na liście z uwagi na szerokie spektrum działania. Jest pomocny nie tylko przy nadkwaśności, ale także przy bólach żołądka, wzdęciach i niestrawności.

Enterol

To preparat hamujący biegunkę i przywracający prawidłową florę bakteryjną. Wybraliśmy go, ponieważ może być stosowany jako lek osłonowy z antybiotykiem w celu zapobiegania biegunkom poantybiotykowym i biegunkom podróżnych.

Zdjęcie 13 obowiązkowych leków w Twojej apteczce! #4

Sól fizjologiczna

Kilka ampułek soli nie zajmie nam wiele miejsca, a przyda nam się ona do przemywania ran, oczu w przypadku zaprószenia, do higieny nosa podczas kataru czy do wykonania inhalacji.

Aleric Deslo Active

Tabletki o działaniu przeciwalergicznym. Wybrane z uwagi na brak działania uspokajającego i usypiającego i szybkość działania. Tabletki przeciwhistaminowe dobrze mieć pod ręką w przypadku nagłej reakcji alergicznej np. na nowy składnik pokarmowy. Poza tym możemy je przyjmować również podczas przeziębienia, by szybciej pozbyć się kataru.

Zdjęcie 13 obowiązkowych leków w Twojej apteczce! #5

Tribiotic

Mała saszetka maści z antybiotykami przyda się na pewno. Skojarzone działanie trzech antybiotyków wykazuje bardzo szerokie spektrum działania. Tribiotic stosować możemy, chcąc zapobiec zakażeniom drobnych ran, zadrapań, oparzeń i otarć i leczyć zakażenia bakteryjne skóry, nadkażenia zmian alergicznych i niewielkie owrzodzenia.

Otinum

Krople do ucha o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Może nie jest to podstawowy lek, ale uważamy, że wartego mieć, ponieważ niespodziewany ból ucha potrafi być bardzo nieprzyjemny i dotkliwy i jeszcze przed wizytą u lekarza będziemy chcieli sobie ulżyć.

Zdjęcie 13 obowiązkowych leków w Twojej apteczce! #6

Altacet

To lek o działaniu ściągającym i zmniejszającym obrzęk na skórze. Ponadto wykazuje delikatne działanie miejscowo zmniejszające ból w okolicy stanu zapalnego. Przyda się przy stłuczeniach, ukąszeniach i oparzeniach I stopnia.

Hydrokortyzon

Lek sterydowy w kremie. Ma bardzo wszechstronne zastosowanie, dlatego znalazł się na naszej liście. Przyda się w przypadku alergii skórnej, oparzenia I i II stopnia, ukąszeniu owadów, świądzie skóry niewiadomego pochodzenia, zmianach skórnych wynikających ze stosowania innych leków, rumieniu, pokrzywce, liszaju, a także nasilonym atopowym zapaleniu skóry i łuszczycy. Jednak możemy go stosować jedynie miejscowo do leczenia krótkotrwałego.

Zdjęcie 13 obowiązkowych leków w Twojej apteczce! #7

Materiały opatrunkowe

A tu zestaw plastrów z opatrunkiem różnej wielkości, kompresy jałowe, plaster bez opatrunku, plaster z opatrunkiem do cięcia, gaza jałowa, bandaż dziany i elastyczny. Nie trzeba chyba pisać, po co nam to wszystko, ale oczywiście lepiej by się nie przygadało.

Oktaseptal

Tańszy odpowiednik Octeniseptu o takim samym działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym. Płyn stosujemy do dezynfekcji skóry, ale także błon śluzowych. Przydać się może do odkażania w przypadku skaleczenia, oparzenia czy odparzenia. Jednak możemy go stosować także przy leczeniu grzybicy, opryszczki, infekcji intymnej i zapalenia jamy ustnej.

Zdjęcie 13 obowiązkowych leków w Twojej apteczce! #8

Pamiętaj!

  • Regularnie sprawdzaj, co masz w apteczce
  • Nie stosuj leków po terminie ważności lub gdy zmieniły kolor, zapach czy konsystencję.
  • Sprawdzaj, które leki mają określony termin do zużycia i warunki przechowywania po otwarciu.
  • Zapisuj datę otwarcia leku na jego opakowaniu.
  • Zachowuj ulotki leków.
  • Nie wyrzucaj leków do śmietnika, niepotrzebne medykamenty zanieś do apteki, która ma pojemnik do utylizacji.