Rządowe aplikacje odgórnie instalowane na każdym smartfonie!?

Martyna

Prawo

08.09.2022 8:55

Rządowe aplikacje odgórnie instalowane na każdym smartfonie!?

Rząd przygotował nową ustawę o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej. Jej celem jest wprowadzenie obowiązku instalowania dwóch aplikacji na sprzedawanych telefonach w Polsce. Projekt jest przekazany do konsultacji. O jakie aplikacje chodzi?

Po pojawieniu się informacji o nowej ustawie (opublikowanej przez „Dziennik Gazeta Prawna”), wielu Polaków jest zaniepokojonych. Obywatele nie chcą, aby osoby trzecie ingerowały w ich prywatność. Okazuje się, że te dwie aplikacje korzystają z dostępu do lokalizacji urządzenia. Użytkownicy podkreślają, że sami chcą decydować o aplikacjach na swoich urządzeniach.

 

Zdjęcie Rządowe aplikacje będą odgórnie instalowane na każdym smartfonie!? #1

Rządowe aplikacje obowiązkowo w każdym smartfonie

Politycy PiS dążą, do tego, aby w nowych telefonach wprowadzanych na rynek dystrybutorzy instalowali dwie aplikacje.

Chodzi o rozszerzenie aplikacji Regionalny System Ostrzegania (RSO), która została stworzona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Drugą aplikacją ma być Alarm112.

Aplikacje mają informować użytkownika o zagrożeniu oraz pozwolić mu wysyłać zgłoszenie do odpowiednich służb.

Z aplikacji korzysta obecnie niewielka liczba Polaków. Rząd dąży jednak do tego, aby aplikacje były odgórnie instalowane na nowo sprzedawanych urządzeniach.

Ustawodawca nie doprecyzował, kto miałby dokładnie odpowiadać za instalację. Dystrybutorem może być zarówno operator sieci, jak i autoryzowane punkty producenta.

Według ustawy dystrybutorzy będą zobowiązani do preinstalacji aplikacji na urządzeniach.

Dodajmy, że aplikację będzie można w dowolnym momencie skasować.

Obecnie nie doprecyzowano, kto będzie rozsyłał informacje o zagrożeniach. Szczegóły mają zostać przedstawione przez Ministra Spraw Wewnętrznych.

Specjaliści uważają, że przymusowe instalowanie aplikacji nie jest dobrym rozwiązaniem. Sugerują, że można by było rozszerzyć aplikację mObywatel, z której korzysta wielu Polaków.

 

O aplikacji Alarm 112

Na stronie rządowej czytamy, że aplikacja mobilna Alarm112 umożliwia w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego przekazanie zgłoszenia alarmowego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przez osoby, które nie mogą wykonać połączenia głosowego, w szczególności osoby głuche i niedosłyszące.

Aby korzystać z aplikacji mobilnej Alarm112, należy pobrać aplikację i dokonać rejestracji. 

Aplikacja mobilna Alarm112 dostępna jest dla dwóch systemów operacyjnych Android i iOS.

Aplikację można pobrać z Google Play lub App Store.

 

O aplikacji RSO

Aplikacja pozwala na informowanie użytkowników o zagrożeniach meteorologicznych, drogowych, czy dotyczących stanu wód. Aplikacja zawiera także informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy.