Aplikacja mObywatel przeszła właśnie aktualizację. Co ciekawe, oprócz dotychczas dostępnych funkcji zyskała jeszcze jedną, dość kontrowersyjną, na którą zwróciło uwagę sporo użytkowników i portali internetowych. Okazuje się bowiem, że obecnie przez rządową aplikację można złożyć donos. Na czym to polega?
Aplikacja mObywatel
Aplikacja mObywatel zyskała największą popularność w momencie wprowadzenia paszportów covidowych. W aplikacji tej na naszym telefonie można było w łatwy sposób okazać dowód szczepienia przeciwko Sars-Cov-2, bez konieczności noszenia ze sobą papierowego certyfikatu.
Oprócz tego, w aplikacji znajduje się wiele innych przydatnych funkcji, takich jak eRecepta, która umożliwia szybki i zdalny dostęp do recepty.
Po ostatniej aktualizacji aplikacji pojawiła się jednak jeszcze jedna funkcja, która przykuła uwagę. Mowa o module “Zgłoś interwencję GIOŚ”. Na czym to polega?
Donosy w aplikacji rządowej?
W aplikacji mObywatel pojawił się moduł “Zgłoś interwencjęGIOŚ”. Pozwala on na szybkie poinformowanie odpowiednich organów o tym, że ktoś narusza przepisy dotyczące ochrony środowiska. Na stronie GIOŚ (Główny Inspektorat Ochrony Środowiska) już wcześniej była taka możliwość, jednak obecnie, gdy każdy ma to w swoim telefonie pod ręką, donosów być może będzie o wiele więcej.
Za pośrednictwem aplikacji mObywatel możemy więc teraz zgłosić anonimowo m.in. przypadki osób i podmiotów zanieczyszczających wody, powietrze lub ziemię szkodliwymi substancjami, a także nielegalnie składującymi odpady w zakazanych miejsach. Karze podlega także nielegalne przewożenie, transportowanie przetwarzanie, odzyskiwanie, porzucenie, zdeponowanie, składowanie lub zakopywanie odpadów niebezpiecznych lub komunalnych.
Do tej pory za pośrednictwem aplikacji zgłoszonych zostało już 2600 nieprawidłowości dotyczących łamania przepisów o ochronie środowiska.
Donosy są anonimowe
Pomimo tego, że donos składamy za pośrednictwem aplikacji, w której jesteśmy zalogowani, możemy złożyć go anonimowo:
“Mimo, że zgłaszamy te interwencje poprzez aplikację mObywatel, która wiążę się z koniecznością zalogowania poprzez profil zaufany, mamy możliwość pozostania anonimowym, ponieważ został wprowadzony specjalny znacznik, czyli przed wysłaniem zgłoszenia możemy zaznaczyć, by nasze dane pozostały wyłącznie do wiadomości organu. Jeśli to zaznaczymy, to wówczas pozostajemy anonimowi” - mówi Krzysztof Gołębiewski, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.