Koniec z rozsyłaniem alertów RCB! Nadchodzi nowy system!

Martyna P.

Newsy

25.01.2023 8:19

Koniec z rozsyłaniem alertów RCB! Nadchodzi nowy system!

Już wkrótce ma zostać zlikwidowane Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W związku z tym zmieni się system przekazywania informacji o zagrożeniach. Co dokładnie obejmuje nowa ustawa? W jaki sposób będą rozsyłanie informacje o zagrożeniach?

 

 

Koniec z alertami RCB! Nadchodzi Cell Broadcast

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zajmuje się ustawą, która ma wprowadzić nowy system przesyłania ostrzeżeń (Cell Broadcast).

Po wdrożeniu zmian operatorzy sieci komórkowych będą musieli ściśle współpracować ze służbami.

Nowe procedury zakładają rozsyłanie alertów z tzw. nadawaniem komórkowym. W związku z tym wiadomości z ostrzeżeniem będą trafiać tylko do osób, które faktycznie znajdują się w pobliżu realnego zagrożenia. Warunkiem jest znajdowanie się w pobliżu przekaźnika BTS.

Ostrzeżenie nie będzie mieć formy SMS (jak obecnie), tylko komunikatu bazowego wyświetlanego na ekranie urządzenia przez stację bazową.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że nie będzie nakładało przymusu instalowania rządowej aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania, a wysyłanie wiadomości z ostrzeżeniem nie będzie wymagało udostępniania lokalizacji.

Zaletą nowego rozwiązania jest to, że ostrzeżenie dotrze do urządzenia w przypadku przesilenia nadajnika lub słabego zasięgu.

Po wdrożeniu zmian, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ma zostać zlikwidowane.

Dodajmy, że taki system funkcjonuje w wielu krajach takich jak Chorwacja, Niemcy, Francja, Hiszpania, USA, czy Holandia.

W Polsce ustawa ma wejść w życie w lipcu 2023, ale obywatele zaczną otrzymywać ostrzeżenia dopiero w 2024 roku.

Zdjęcie Koniec z rozsyłaniem alertów RCB! Nadchodzi nowy system! #1

 

Przewidziano kary dla operatorów!

Projekt ustawy zakłada kary dla operatorów, którzy nie będą wysyłać (w ciągu godziny od otrzymania żądania) komunikatu do urządzeń znajdujących się na konkretnym terenie.

Operatorzy mogą zostać ukarani przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej za niewywiązywanie się z obowiązku dystrybucji ostrzeżeń publicznych.

Wysokość kary będzie wynosić do 1% rocznego przychodu firmy.

 

Alert RCB

Alert RCB ma formę wiadomości SMS, która jest wysyłana automatycznie do wszystkich osób potencjalnie znajdujących się w sytuacji kryzysowej, która może zagrażać życiu już zdrowiu.

W treści SMS znajduje się określony rodzaj niebezpieczeństwa, lokalizacja. Wiadomość wysyłana jest bez względu na to, z jakim operatorem posiadamy umowę.

Dyrektor Rządowego Centrum bezpieczeństwa nakłada bezzwłoczny obowiązek wysyłania komunikatu do użytkowników.