Ile zapłacimy za 1 kg prawdziwków w 2022?

Martyna P.
Newsy
07.09.2022 11:15
Ile zapłacimy za 1 kg prawdziwków w 2022?

Drożyzna zauważalna jest w tym roku na każdym kroku. Więcej płacimy za surowce do opału, prąd. Kwoty na paragonach za zakupy spożywcze przysparzają o zawrót głowy. Dziś przyjrzymy się cenie grzybów, gdyż to właśnie na wrzesień/październik przypada szczyt sezonu w Polsce. Ile trzeba zapłacić za świeże okazy? Ile kosztują suszone grzyby?

Miłośnicy grzybów, którzy sami nie wybiorą się na grzybobranie, będą musieli liczyć się ze sporym wydatkiem kupując ulubiony przysmak. Okazuje się, że ceny grzybów w 2022 r. są znacznie wyższe niż w poprzednich latach.  

Ceny grzybów uzależnione są od kilku czynników. Wpływ na cenę ma forma grzybów (suszone czy świeże), obfitość grzybów w sezonie związana z warunkami pogodowymi oraz rejon ,w którym są sprzedawane i oczywiście gatunek.

 

Zdjęcie Szczyt sezonu grzybowego 2022: Ile zapłacimy za 1 kg prawdziwków? #1

Ceny grzybów w 2022 roku

Okazuje się, że tegoroczne ceny grzybów są niezwykle wysokie. Przypomnijmy, że w lipcu na warszawskich targowiskach za kilogram kurek trzeba było zapłacić od 90 do 100 złotych. Ceny hurtowe były wówczas nieco niższe – około 60 złotych przy zakupie 10 kg grzybów. Obecnie kurki kupimy za około 30 złotych za kg.

Na wygórowaną cenę grzybów miał wpływ brak opadów i przesuszenie ściółki leśnej. Znikoma ilość opadów i susza nie sprzyjają zagrzybianiu lasu.

Grzybiarze wyjaśniają, że wprawione osoby potrafią zebrać kilogram grzybów w godzinę. Niedoświadczone osoby podczas małego zagrzybienia zbiorą o wiele mniej. A stawka za godzinę pracy wynosi około 15 złotych. Należy także doliczyć koszty przechowywania oraz transportu. Wszystkie te czynniki mają wpływ na ostateczną cenę.

 

Ile zapłacimy za świeże i suszone grzyby?

Ceny świeżych grzybów są bardzo wysokie. Niższe ceny mają suszone grzyby. Najtańsze są suszone mieszkanki z popularnych marketów spożywczych tzw. krajanki.

We wrześniu za kilogram świeżych prawdziwków (borowików) trzeba zapłacić od 30 do 45 złotych. W zależności od rejonu.

Świeże boczniaki sprzedawane są za około 20/30 złotych za kilogram.

Za kilogram świeżych kozaków musimy zapłacić od 25 do 40 złotych.

Natomiast za kilogram suszonych podgrzybków musimy zapłacić aż 200 złotych.

Zapewne grzyby można kupić w korzystniejszej cenie od przydrożnych sprzedawców. Warto dodać, że wprowadzone do oficjalnej sprzedaży grzyby, muszą być opatrzone certyfikatem grzyboznawcy. Pamiętajmy, że kupując grzyby z nieznanego źródła, możemy przypłacić to zdrowiem.

 

Analizując te wygórowane ceny, warto jednak pokusić się o samodzielną wyprawę do lasu. Pamiętajcie o zaopatrzeniu się w atlas grzybów, jeśli nie jesteście doświadczonymi grzybiarzami. Satysfakcja ze zbiorów gwarantowana. Ponadto zafundujecie sobie spacer na łonie natury, a grubość Waszego portfela nie ucierpi.

Jeśli chcecie ususzyć swoje zbiory, zachęcamy Was do zapoznania się z naszym poradnikiem „Jak suszyć grzyby w piekarniku?” – Znajdziecie go TUTAJ.

W jakiej cenie u Was w mieście sprzedają prawdziwki?

Zdjęcie Szczyt sezonu grzybowego 2022: Ile zapłacimy za 1 kg prawdziwków? #2
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną