Lifestyle

Ile potrafi zarobić grzybiarz w sezonie? Kwota robi wrażenie.

Ewelina

Sept. 10, 2021, 7:07 p.m.

Ile  potrafi zarobić grzybiarz w sezonie? Kwota robi wrażenie.

Każde Państwo ma indywidualne restrykcje jeśli chodzi o grzybobranie. Niektóre lasy mają ustalone limity na ilość wynoszonych grzybów. 

Polska w tej kwestii jest bardzo przychylna. Nie obowiązują restrykcyjne reguły czy ograniczenia. Jest zaledwie kilka wyjątków.

Grzybobranie w innych krajach…

Holendrzy w swoim kraju mogą zbierać grzyby tylko w lasach przynależących do Państwa. Ilość wynoszonych grzybów określa się mianem „na własny użytek”.

Z kolei w Niemczech dozwolona ilość wynoszonych z lasów grzybów to zaledwie 2kg dziennie.

We Włoszech natomiast, do grzybobrania trzeba przygotować odpowiednio przystosowany koszyk. Obowiązują kary za zbieranie grzybów nocą. 

Zdjęcie Ile  potrafi zarobić grzybiarz w sezonie? Kwota robi wrażenie. #1

Jakie są zasady zbierania grzybów w Polsce ?

Grzybobranie w Polsce jest bezpłatne. Niektóry rejony jednak są wyłączone z dostępu do zbiorów. Są to miejsca, gdzie obowiązuje zakaz wstępu. Są to m.in. uprawy do czterech metrów wysokości, drzewostany nasienne i powierzchnie doświadczalne oraz ostoje zwierzyny.

Grzybów nie możemy zbierać też w rezerwatach i parkach narodowych.

Nie należy poruszać się po terenach należących do wojska.

Na co należy zwrócić uwagę przy zbiorach … ?

Leśnicy zalecają aby nie zbierać dużych, starych owocników grzybów. Twierdzą oni, że nie posiadają one walorów smakowych ale pełnią istotną role w rozwoju gatunków.

117 gatunków grzybów jest pod ochroną…

Zdjęcie Ile  potrafi zarobić grzybiarz w sezonie? Kwota robi wrażenie. #2

W Polsce można doliczyć się 1,3 tys. jadalnych grzybów. Prawo Polskie głosi natomiast, że zaledwie 47 gatunków jest dopuszczonych do obrotu.

7 tys. złotych za zbiory !?

Informacje podane przez Lasy Państwowe sugerują, że w 2020 roku niektórym grzybiarzom udało się zebrać bardzo duże ilości grzybów. Zyski sięgały 7 tys. złotych.

Zbiory były wtedy na tyle obfite, że ściągnęły do Polski zagranicznych poszukiwaczy grzybów. Byli to Ukraińcy i Białorusini.

Ceny w skupach 2021

Ceny za kurki  wahają się od 45-60 zł/kg,  za podgrzybki czy kozaki średniej wielkości powinniśmy otrzymać - 30 zł/kg. Największa rozbieżność jest w cenie borowików, ceny plasują się  w przedziale od 15 do 40 zł/kg.

Gdzie największy „wysyp grzybów” ? 

Wyjątkową obfitością mogły pochwalić się lasy podkarpackie. Mówiono nawet o kilkunastu busach z Rumunami, chętnymi na zbiory w Polsce. Grzybiarze też chętnie odwiedzali lasy na terenie woj. małopolskiego i świętokrzyskiego.

Zdjęcie Ile  potrafi zarobić grzybiarz w sezonie? Kwota robi wrażenie. #3

Pamiętajmy o mandatach…

"Grzybiarze często chcą jak najszybciej dojechać do lasu i to bezpośrednio pod borowika. Stąd służba leśna wystawia wiele upomnień i mandatów" informują rzecznicy Lasów Państwowych

W zależności od wykroczenia mandaty mogą wynosić  od 20-500 zł.

Co przyniesie tegoroczny sezon grzybowy ?

Czy możecie już pochwalić się pokaźnymi zbiorami ?