Wraz z nadejściem okresu jesienno-zimowego w domach zaczniemy palić w piecu. Warto więc wiedzieć, czym nie wolno palić, aby nie zaszkodzić sobie, sąsiadom czy samemu piecowi. Szczególnie, że ustawa antysmogowa przewiduje kilka nowych zakazów.
W piecu nie powinniśmy spalać przede wszystkim żadnych tworzyw sztucznych ani niczego, co podczas spalania wydaje nieprzyjemny, duszący zapach. O ile wszyscy już wiedzą, że spalanie popularnych opon, kaloszy, czy plastikowych przedmiotów jest trujące, rakotwórcze i zakazane, o tyle często nie zdajemy sobie sprawy, że szkodliwe i zakazane jest także spalanie materiałów, które na pierwszy rzut oka wyglądają na naturalne.
Warto więc zapoznać się z listą rzeczy, których nie wolno spalać w piecu. Dzięki temu nie zaszkodzisz zdrowiu, a także utrzymasz swój piec w sprawności na wiele lat.
Jakim rodzajem drewna nie wolno palić w piecu?
Warto wiedzieć, że mimo, iż drewno jest materiałem naturalnym, nie wolno palić w piecu drewnem niesezonowanym, czy niedostatecznie pozbawionym wilgoci.
W piecu nie można także stosować drewna przetworzonego. Mowa na przykład o płytach wiórowych czy paletach (chyba, że są wykonane z drewna surowego - takich na rynku jest niewiele). Zakazane jest też stosowanie drewna malowanego, lakierowanego i impregnowanego. Nie wolno zatem palić na przykład panelami drewnianymi, ponieważ ich elementy są syntetyczne.
Ważnym punktem są podkłady kolejowe, często brane za czyste drewno. Nie są one przystosowane do spalania w piecu, ponieważ produkt wykonany do ich impregnacji jest rakotwórczy.
Jakim rodzajem węgla nie wolno palić w piecu?
W piecu nie należy palić mułem węglowym, węglem brunatnym i miałem. Od niedawna zakazane jest także stosowanie flotokoncentratu, czyli flotu węglowego. Ten ostatni zakazany jest jednak w poszczególnych województwach. Warto więc sprawdzić pełną listę zakazanych substancji z podziałek na województwa.
Jakim rodzajem papieru nie należy palić w piecu?
Warto wiedzieć, że papier powinien służyć nam jedynie jako rozpałka. Mowa jedynie papierze, na którym niewiele jest kolorów. Okazuje się bowiem, że spalany kolorowy i papier z wieloma nadrukami tworzy popiół, który łatwo wydostaje się z komina, unosi w wdychanym przez nas powietrzu. Często powoduje też zagrożenie pożarem.
Przede wszystkim jednak, spalanie kolorowych gazet wytwarza chemikalia, które są szkodliwe.
Co grozi za nieprzestrzeganie ustawy antysmogowej?
Ogrzewając dom piecem musimy mieć świadomość tego, że możemy zostać skontrolowani przez odpowiednie służby. Zarówno upoważnieni urzędnicy, jak i policja, mają prawo wejść na nasz teren prywatny i dokonać kontroli w godzinach od 6:00 do 22:00, natomiast na teren firmy - przez całą dobę.
Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że palimy w piecu zakazanymi materiałami, otrzymamy mandat w wysokości 500 zł. Nieprzyjęcie mandatu poskutkuje natomiast skierowaniem sprawy do sądu, która może skończyć się karą grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych.