Ile obecnie trzeba czekać na nowy samochód? Co wpływa na czas oczekiwania?

Martyna

Newsy

05.08.2022 11:22

Ile obecnie trzeba czekać na nowy samochód? Co wpływa na czas oczekiwania?

Osoby planujące kupić nowy samochód powinny uzbroić się w cierpliwość. Obecnie klienci muszą liczyć się z wydłużającymi terminami dostaw. Ponadto możemy dostać samochód w nieco innej wersji niż w katalogu. Z czego wynikają te niedogodności? Na co zwrócić uwagę?

 

Okazuje się, że niektóre modele samochodów, czy wersje wyposażenia są w ogóle nieobecnie na polskim rynku motoryzacyjnym.

Branża boryka się obecnie z problemami pośrednio opartymi na wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Ponadto wciąż można obserwować postpandemiczne problemy z produkcją podzespołów.

Samochody drożeją w błyskawicznym tempie. Zauważalny jest wzrost na poziomie 24% rocznie.

 

Zdjęcie Ile obecnie trzeba czekać na nowy samochód? Co wpływa na czas oczekiwania? #1

Klient może dostać auto w innej wersji

Eksperci alarmują, że pojawiają się kłopoty z dostępnością elementów niezbędnych do produkcji aut. W związku z tym, może się zdarzyć, że klienci dostaną samochód w nieco innej wersji niż zamawiali.

 

Zmiana pierwotnej ceny samochodu?!

Należy także wziąć pod uwagę, że ostateczna cena samochodu może wzrosnąć. Wszystko przez ewentualną zmianę kursu walutowego.

Zdarzyć się może, że rozpocznie się nowy rok modelowy w związku z czym cena może ulec modyfikacji. Należy wziąć pod uwagę podwyżki cen katalogowych.

Na czynniki składowe ceny składają się także wzrosty stóp procentowych, zwiększenie kosztów ubezpieczenia czy braki rabatów.

 

Ile trzeba czekać na nowy samochód?

Obecnie na nowe auto trzeba czekać od kilku miesięcy do ponad półtora roku. Wiele modeli w ogóle jest niedostępnych. Kupcy nie mogą nawet poznać orientacyjnego terminu produkcji.

Klienci mogą pozyskać nieliczne marki/modele w terminie do 6 miesięcy. Są to niektóre modele marki Volvo, Renault, Mercedes, Dacia.

Warto dodać, że do czasu realizacji należy dodać okres około jednego miesiąca. Jest to czas  na dopełnienie formalności związanych z leasingiem, wynajmem czy rejestracją auta.

 

Jakie samochody kupimy najszybciej?

Eksperci twierdzą, że z reguły najszybciej kupimy samochody elektryczne i hybrydowe, gdyż producenci stawiają na promocję elektromobilności.

 

Co wpływa na wydłużony czas oczekiwania?

Na długość realizacji wpływają zaburzone łańcuchy dostaw związane z sytuacją na świecie.

Ponadto są pewne elementy wyposażenia, które spowalniają produkcję popularnych marek.

Są to: automatyczne skrzynie biegów, czujniki parkowania, nawigacje, kamery cofania, wybrane typy świateł, dotykowe ekrany, dwustrefowa klimatyzacja.

Niektóre marki mają także problem z dostępnością modeli samochodów z instalacją LPG.

 

Zdjęcie Ile obecnie trzeba czekać na nowy samochód? Co wpływa na czas oczekiwania? #2