Oszustwo na firmę medyczną! Policja ostrzega seniorów!

Martyna

Newsy

04.08.2022 11:03

Oszustwo na firmę medyczną! Policja ostrzega seniorów!

Bardzo popularny stał się w ostatnim czasie nieuczciwy proceder. Wiele seniorów straciło oszczędności i zaciągnęło pożyczki. Wszystko za sprawą nowej metody oszustów. Sprawie przyjrzeli się reporterzy magazynu „Polska i Świat”.

 

Metoda wyłudzania pieniędzy na tzw. firmę medyczną

Oszuści praktykują nowe oszustwo na tzw. firmę medyczną. Ich potencjalnymi „ofiarami” są seniorzy.

Przestępcy dzwonią do takich osób i przeprowadzają krótki wywiad o stanie zdrowia. Następnie oferują bezpłatne badanie medyczne oraz niezwykle atrakcyjną ofertę medyczną. Jej atutem ma być dostęp do specjalistów bez konieczności długiego oczekiwania.

Seniorom podsuwane są umowy na pakiety medyczne na kwoty od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Schorowani seniorzy skuszeni szybkim dostępem do najlepszych specjalistów zaciągają pożyczki lub przeznaczają na pakiety swoje wszystkie oszczędności.

Oszustwa na firmę medyczną doświadczyły mieszkanki Krakowa, które przedstawiły przebieg nieuczciwego procederu. Jedna z kobiet opisuje w wywiadzie, że skorzystała z kilku zabiegów, po czym terminy kolejnych zostały przekładane. Po jakimś czasie okazało się, że firma zawiesiła działalność. Na drzwiach wisiała informacja : „nieczynne z powodu przemian organizacyjnych”.

Zdjęcie Oszustwo na firmę medyczną! Policja ostrzega seniorów! #1

 

UOKiK apeluje do seniorów!

Okazuje się, że skala oszustwa jest bardzo duża. Prokuratora w Warszawie prowadziła  w tej sprawie postępowanie przeciwko siedmiu osobom, które sprzedały pakiety medyczne ponad tysiącowi emerytów w całej Polsce.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz podała do wiadomości, że podejrzanym przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również dokonania wielomilionowych oszustw.

UOKiK apeluje do seniorów o czujność! Ta metoda wyłudzania pieniędzy stała się w ostatnim czasie bardzo popularna. Eksperci przypominają, aby każdą próbę oszustwa zgłosić na Policję. Jakiekolwiek umowy powinny być  konsultowane z zaufanymi członkami rodziny.

„85 milionów złotych co roku jest wyciąganych przez przestępców z kont i portfeli seniorów” - wskazuje Łukasz Salwarowski opisując oszustwa na wnuczka, policjanta i na firmę medyczną.

 

Unijna dyrektywa pomoże uchronić seniorów

Na przeciw seniorom i innym konsumentom wychodzi unijna dyrektywa Omnibus, która dotyczy zakupów poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli właśnie podczas pokazów, wycieczek, pobytów w sanatoriach czy wizyt akwizytorów.

„[…] będzie obejmować wszystkie rzeczy związane z pakietami medycznymi […] To są umowy, które z automatu będą nieważne, jeśli zostaną zawarte poza lokalem przedsiębiorstwa” – tłumaczy Małgorzata Cieloch.

 

Bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać!

Uczulajmy swoich bliskich!

Zdjęcie Oszustwo na firmę medyczną! Policja ostrzega seniorów! #2