Ceny energii w Niemczech biją rekordy!

Martyna

Newsy

03.08.2022 8:49

Ceny energii w Niemczech biją rekordy!

Niemcy borykają się z problemem wysokich cen za energię. Okazuje się, że niemieckie kontrakty na dostawę energii za rok doszły do rekordowych wartości. Bloomberg informuje, że notowany jest dziesięciokrotny wzrost w stosunku do lat 2010-2020.

 

Efekt zakręcenia rosyjskiego kurka

Europa zmaga się z upałami. W związku z tym koszty energii elektrycznej na światowych giełdach znacznie rosną.

Spółka Eon, dostawca energii elektrycznej w Niemczech ogłosiła, że podnosi ceny. W całych Niemczech ogłoszono już 1000 podwyżek podstawowych dostaw energii elektrycznej od firmy. Prezes Eon Filip Thon w wywiadzie dla Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) poinformował, że niektóre z podwyżek już zostały zrealizowane.

Zakręcenie kurka Nord Stream powoduje wstrząs na niemieckim rynku energii. Niemcy wciąż pracują nad wypełnieniem swoich magazynów gazu. Niemiecki rząd uchwalił przepisy zezwalające na reaktywację wycofanych z użytku elektrowni węglowych i ograniczenie produkcji gazu w celu oszczędzania paliwa.

Kraje Europejskie obawiają się także zimowych niedoborów gazu, które mogą być konsekwencją redukcji dostaw surowca z Rosji.

 

Zdjęcie Ceny energii w Niemczech biją rekordy! #1

Hurtowe ceny energii w Niemczech drastycznie wzrosły

Europejskie krótkoterminowe ceny energii poszybowały w górę. W związku z tym tworzona jest presja na klientów indywidualnych.

Ceny energii w Niemczech rosną do poziomów, których nie obserwowano jeszcze nigdy w historii.

Analitycy Bloomberga informują, że pierwszy raz w historii kontrakty forward na dostawę energii za rok przebiły psychologiczną granicę 400 euro za megawatogodzinę.

Eksperci alarmują, że jest to nawet dziesięć razy tyle, ile wynosiła średnia z lat 2010-2020.

Kwota ta jest o ponad 1 tys. proc. większa niż średnia z lat 2010-2020.

Wartości takie notowane są również we Francji. Tam również cena większości  kontraktów przekroczyła już na giełdzie 400 euro za 1 MWh.

 

Zdjęcie Ceny energii w Niemczech biją rekordy! #2

Sytuacja energii elektrycznej w Polsce

Od kilku miesięcy firmy otrzymują od swoich dostawców prądu informacje o możliwych przerwach w zasilaniu.

Branża spożywcza jest zaniepokojona, gdyż ewentualne wyłączenia mogą skutkować przerwami w produkcji, ale również rozerwaniem ciągów chłodniczych, co może doprowadzić do gigantycznych strat żywności.

Należy zwrócić uwag, jak bardzo energochłonne są klimatyzacje. Używamy ich w domach, sklepach, przedsiębiorstwach. To właśnie te urządzenia powodują, że zapotrzebowanie na moc latem jest trzykrotnie wyższe niż zimą. Urządzenia chłodzące pracują na najwyższych obrotach, co może skutkować przeciążeniem sieci.

Sklepy zaopatrują się w generatory lub agregaty prądotwórcze. „Dziennik Gazeta Prawna” pisze, że popyt na nie rósł już od jesieni, a obecnie nie nadążają z zaspokajaniem zapotrzebowania.