Darmowa woda w domu jednorodzinnym. Rusza nowy projekt!

Justyna

Newsy

02.08.2022 20:45

Darmowa woda w domu jednorodzinnym. Rusza nowy projekt!

W dobie rosnących rachunków i cen darmowa woda w domu jednorodzinnym może brzmieć kusząco. Dzięki nowemu przedsięwzięciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju już niebawem będzie to możliwe.

Nowy projekt NCBR

By cieszyć się darmową wodą w domu jednorodzinnym wystarczy, że właściciel budynku zostanie partnerem strategicznym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w przedsięwzięciu „Technologie domowej retencji”. W domach partnerów NCBR zostanie zamontowany za darmo innowacyjny system do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej, który już od sierpnia zeszłego roku opracowywali wybrani wykonawcy.

Dzięki takiemu rozwiązaniu gromadzona woda deszczowa ma móc zastąpić wodę wodociągową np. w kąpieli, myciu rąk, sprzątaniu, a nawet nadawać się do picia.

Jakie warunki trzeba spełniać?

NCBR szuka domu jednorodzinnego w Warszawie, Gdańsku, Krakowie lub Wrocławiu (lub w promieniu 100 km od danego miasta). W budynku musi mieszkać od 2 do 10 osób. Powierzchnia dachu musi wynosić od 120 do 300 m2, a do budynku musi przylegać ogród/teren zielony o powierzchni co najmniej 200 m2.

Niestety – jest tylko jeden problem. Nowy system będzie mógł zostać zamontowany jedynie w dwóch wybranych domach jednorodzinnych. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli ktoś spełnia warunki przystąpienia do przedsięwzięcia, warto dokonać zgłoszenia. Można się też spodziewać, że jeśli system sprawdzi się, to za jakiś czas zostanie wprowadzony na rynek.

Zmiany być może na dłużej

Oczywiście oprócz korzystania ze zgromadzonej i uzdatnionej wody deszczowej właściciele domów jednorodzinnych nadal będą mogli korzystać z wody wodociągowej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Tym samym, jeśli nowy system ulegnie awarii lub konieczny będzie jego serwis, gospodarstwu domowemu nie grozi chwilowe odcięcie od wody. Jak podkreśla NCBR, system świetnie sprawdzi się m.in. podczas suszy, jako rezerwuar wody użytkowej. Co ważne, po zakończeniu testów, właściciele budynków nadal będą mogli korzystać z zamontowanego systemu.

Ze zgłoszeniami należy się jednak pospieszyć – właściciele domów jednorodzinnych mają czas tylko do 19 sierpnia! Instalacja systemu ma odbyć się między lutym a sierpniem 2023 r. Więcej informacji o programie można znaleźć na poniższej stronie:

https://www.gov.pl/web/ncbr/darmowa-woda-w-twoim-domu-zrob-to-z-ncbr