"Żabka" wycofuje tę serię pieczywa. Może zawierać groźną bakterię

Agnieszka

Newsy

02.08.2022 10:00

"Żabka" wycofuje tę serię pieczywa. Może zawierać groźną bakterię źródło okładki: Autorstwa WrS.tm.pl - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curi

 Z sieci sklepów “Żabka” wycofano kilka serii pieczywa, u których zaistniało podejrzenie wystąpienia groźnej bakterii. Jeśli kupiliście to pieczywo wcześniej, pod żadnym pozorem go nie spożywajcie.

“Żabka” wycofuje kilka serii pieczywa

Do sklepów “Żabka” trafiło kilka serii pieczywa, które mogą zawierać groźne dla zdrowia bakterie - Listeria Monocytogenes. Mowa o pieczywie do grillowania, a konkretniej o bagietkach “Tomcio Paluch”. 

"W związku z informacją otrzymaną od dostawcy, dotyczącą możliwości wystąpienia bakterii Listeria Monocytogenes w produkcie (...), jesteśmy zobligowani do wycofania wyżej wymienionego asortymentu (...)" - poinformowano w komunikacie na stronie zabka.pl

Sieć sklepów Żabka wycofuje z obrotu bagietki do grillowania Tomcio Paluch.

Chodzi o produkt 12009349 bagietka grillowa Tomcio Paluch 230G, oznakowany kodem EAN 8586015136252 i terminami przydatności do spożycia: 29.07.2022, 31.07.2022, 01.08.2022.  

Jeśli kupiliście ten produkt wcześniej, nie spożywajcie go! W komunikacie poinformowano, że produkt może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumenta. Jednocześnie zaapelowano o wyrzucenie pieczywa do śmietnika lub zwrócenie zakupionego towaru do sklepu, w którym został nabyty. Za zwrócenie produktu otrzymamy zwrot pieniędzy.

Listeria Monocytogenes wywołuje listeriozę. Jak się objawia?

Bakteria ta doprowadza do wystąpienia 1-2 dniach od zjedzenia zakażonego pokarmu, ale czas ten może wydłużyć się nawet do dwóch miesięcy. 

 Do najczęstszych objawów listeriozy należą:

  • gorączka,
  • dreszcze,
  • bóle mięśni, 
  • biegunka, 
  • wymioty,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

Objawy zakażenia utrzymują się zwykle przez 1-3 dni. 

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach listerioza przebiega bezobjawowo. Natomiast u kobiet w ciąży objawy najczęściej przypominają grypę, mowa o zmęczeniu, bólu mięśni i ogólnym osłabieniu.