Nowy rodzaj benzyny? Rząd szykuje zmiany!

Agnieszka

Newsy

02.08.2022 8:43

Nowy rodzaj benzyny? Rząd szykuje zmiany!

Polski rząd ma w planach wprowadzenie nowego rodzaju benzyny. Już we wtorek projektem ma zająć się Rada Ministrów. Nowy typ benzyny ma jednak zostać wprowadzony dopiero w 2024 roku. Czym będzie się charakteryzował?

Zmiany na rynku paliwowym

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę rynek paliwowy uległ dużym zmianom. To skłoniło rządzących do zmiany ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Projekt ustawy został przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Zajmą się nim członkowie Rady Ministrów we wtorek około godziny 11:00.

"W tej trudnej sytuacji, zwłaszcza dla sektora transportu wartościowe są wszelkie sposoby, których wdrożenie może ograniczać fluktuacje cen paliw dla transportu oraz potrzebę ich importu" - podkreślono.

Nowy rodzaj benzyny silnikowej typu E10

Rząd planuje w 2024 roku wprowadzić nowy rodzaj benzyny silnikowej typu E10, która ma podwyższony udział biokomponentów. Ma to wpłynąć na zwiększenie niezależności rynku paliwowego w Polsce, szczególnie od Rosji. 

"Rozwiązaniem proponowanym w tym zakresie jest wdrożenie benzyny silnikowej typu E10, tj. o podwyższonym udziale biokomponentów" - poinformowano.

Czym jest benzyna E10?

Benzyna E10 to biopaliwo o zwiększonym dopuszczalnym poziomie alkoholu (bioetanolu). Oznaczenie E10 oznacza, że dopuszczalny poziom bioetanolu nie będzie mógł przekraczać 10 procent składu. Obecnie w Polsce funkcjonuje natomiast paliwo E5, w którym analogicznie bioetanol nie może przekraczać 5 procent.

Ten rodzaj paliwa powoduje mniejszą emisję CO2 do środowiska. Jednak jest także mniej kaloryczne. Oznacza to, że benzyna E10 będzie nieco mniej wydajna, niż obecna benzyna E5. Szacuje się, że E10 będzie dawać o około 3 procent mniej energii. 

Prawdopodobnie wszystkie samochody wyprodukowane po 2010 roku są przystosowane do jazdy na benzynie E10. Mogą jednak zdarzyć się wyjątki, ponieważ każdy producent ma swoją politykę.