Chcesz zobaczyć w jakim stanie jest twoje serce? Zrób prosty test ze schodami!

Katarzyna
Zdrowie
13.07.2022 21:13
Chcesz zobaczyć w jakim stanie jest twoje serce? Zrób prosty test ze schodami!

Prosty test ze schodami pozwoli sprawdzić, czy twoje serce jest zdrowe!

Zdrowie najważniejsze 

Zdrowy organizm to zdrowy człowiek. Należy dbać o zdrowie, ponieważ ma się je tylko jedno. Odpowiednie odżywianie, aktywność fizyczna oraz nawadnianie to ważne elementy zdrowego trybu życia. Raz do roku warto jednak przeprowadzać badania kontrolne, aby sprawdzić, czy wszystko jest dobrze i nie występują jakieś niepokojące zmiany.

Praca serca 

Jednym z najważniejszych organów w ciele człowieka jest serce. Jego praca wpływa na działanie pozostałych organów, dlatego ważne jest, aby było ono zdrowe i pełne energii. Jeśli od razu chcesz wiedzieć, czy twoje serce jest zdrowe, to wystarczy, że przeprowadzisz szybki test ze schodami. Nie potrzeba żadnych urządzeń ani badań, wystarczy tylko budynek z czterema piętrami.

Zdjęcie Chcesz zobaczyć w jakim stanie jest twoje serce? Zrób prosty test ze schodami! #1

Konferencja kardiologów 

Podczas Best of Imaging 2020, czyli kongresu naukowego Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego pokazano badania hiszpańskich kardiologów, według których wejście po schodach na czwarte piętro w mniej niż minutę oznacza, że serce jest w dobrym stanie. Według kardiologów test schodowy to bardzo łatwy i szybki sposób na sprawdzenie swojego serca.

Wyniki badań 

Dr Jesús Peteiro, kardiolog z Coruña University Hospital w Hiszpanii, jako autor badania zaznaczył jednak, że jeśli wejście po takiej ilości schodów zajmuje już ponad 1,5 minuty, to oznacza to, że serce nie pracuje optymalnie i należy udać się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań. 

Przebieg badań 

W badaniu hiszpańskich kardiologów wzięło udział 165 pacjentów. Osoby te zostały skierowane na próbę wysiłkową ze względu na rozpoznanie lub podejrzenie posiadania choroby wieńcowej. Do jej pierwszych objawów należy ból w klatce piersiowej i duszności podczas wzmożonej aktywności fizycznej. W ramach przeprowadzonego badania uczestnicy m.in. biegali na bieżni lub chodzili, a w miarę upływu czasu zwiększano stopniowość ćwiczeń. Po chwili odpoczynku uczestnicy zostali poproszeni o pokonanie 60 schodów, gdzie nie można było odpoczywać ani podbiegać.

Wskaźnik MET

Naukowcy do badań wzięli pod uwagę MET, czyli ekwiwalent metaboliczny oraz czas, jaki uczestnicy potrzebowali na pokonanie schodów. Współczynnik MET pokazuje skalę intensywności wysiłku fizycznego. Jeden MET to zużycie tlenu podczas spoczynku, czyli wydatek energetyczny podczas pozostawania w pozycji siedzącej.

Zdjęcie Chcesz zobaczyć w jakim stanie jest twoje serce? Zrób prosty test ze schodami! #2

Wnioski z badań

Po badaniach naukowcy doszli do ciekawych wniosków. Osoby, które pokonały 60 schodów w czasie krótszym niż 45 sekund, miały również w teście wysiłkowym współczynnik MET na poziomie 9-10 punktów. W przypadku osób, które potrzebowały ponad 90 sekund na wejście na 4 piętro, wcześniej miały współczynnik na poziomie 8 punktów. W czasie ćwiczeń wysiłkowych naukowcy sprawdzali również pracę serca. Jeśli pracowało ono w normalnym tempie, to świadczyło to, o tym, że wystąpienie choroby wieńcowej było niskie. Przy zestawieniu jednak tych wyników z wysiłkiem potrzebnym do pokonania schodów, okazało się, że około 60% uczestników, którzy weszli po schodach w ponad 1,5 minuty, mieli podczas ćwiczeń na bieżni nierówno pracujące serce. Nieprawidłowości w pracy serca wystąpiły tylko u 38% uczestników, którzy pokonali schody w tempie mniejszym niż minuta.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną