Nowe obostrzenia już w tym tygodniu. Czeka nas powrót maseczek?

Martyna P.
Newsy
28.09.2021 18:29
Nowe obostrzenia już w tym tygodniu. Czeka nas powrót maseczek?

Okazuje się, że w obecnym tygodniu może się jeszcze wiele zmienić. Według zapowiedzi premiera – Adama Niedzielskiego dodatkowe obostrzenia w walce z pandemią mogą wejść w życie po przekroczeniu liczby zachorowań sięgającej 1000 osób dziennie.

Zdjęcie Nowe obostrzenia już w tym tygodniu. Czeka nas powrót maseczek? #1

Pod koniec zeszłego tygodnia liczby osób zakażonych wirusem Covid-19 sięgały ponad 900 osób dziennie. Biorąc pod uwagę tendencje wzrostową możemy spodziewać się nowych restrykcji.

Eksperci twierdzą, że „Delta” – mutacja wirusa SARS-CoV2 jest najbardziej zakaźną i najłatwiej rozprzestrzeniającą się spośród znanych mutacji koronawirusa.

"Mamy nowe dowody - 'superwariant' DELTA nie tylko jest bardziej zakaźny, ale namnaża się PONAD 1000 RAZY szybciej, co powoduje skrócenie okresu wylęgania do śr. 4 dni, wydłużenie czasu eliminacji i więcej powikłań" – informację taką na Twitterze podał dr Paweł Grzesiowski - ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej

 

Nieoficjalne doniesienia

Do mediów dotarły nieoficjalne doniesienia dziennikarza RMF FM – Michała Dobrołowicza.

Sugerują one, że Rada Ministrów domaga się przywrócenia niektórych obostrzeń.

Zmiany miałyby dotyczyć obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Wprowadzony miałby być także regionalny lockdown.

 

Co na to medycy i eksperci ?

„Patrząc na to, jak szybko rozprzestrzenia się wariant Delta, jak najbardziej powinniśmy wrócić do zakrywania ust i nosa. Może nie wszędzie, jak było to kiedyś, ale w tych najbardziej niebezpiecznych - z epidemicznego punktu widzenia – miejscach […]” – tak sprawę komentuje dr Bartosz Fiałek - specjalista w dziedzinie reumatologii i popularyzator wiedzy medycznej o COVID-19.

 „Za bezwzględnym obowiązkiem noszenia maseczek w newralgicznych miejscach przemawia też niski odsetek w pełni zaszczepionych Polaków” – dodaje mężczyzna

 

Gdzie możemy spodziewać się zmian?

Okazuję się, że pod uwagę ma być brana regionalizacją obostrzeń. Restrykcje mają obowiązywać tylko w wyznaczonych powiatach lub grupach powiatów.

W pierwszej kolejności będą brane pod uwagę rejony, w których jest najmniejsza liczba zaszczepionych osób.

Decyzja będzie uwarunkowana także liczbą osób trafiających do szpitali w danym obszarze. Chodzi o osoby z ciężkim przebiegiem zakażenia Covid -19.

Na dzień dzisiejszy najmniej osób, które zdecydowały się na szczepienia mieszka w woj. lubelskim, małopolskim oraz podkarpackim.

W województwach tych dochodzi także do największej dziennej liczby zakażeń.

Eksperci przestrzegają, że Delta rozprzestrzenia się głównie wśród osób niezaszczepionych.

 

Czy noszenie maseczek ma sens?

„Badania naukowe potwierdzają, iż maseczki znacznie zmniejszają ryzyko transmisji nowego koronawirusa. Jeśli nosi ją jedna osoba, ryzyko zakażenia spada o kilkanaście procent, jeśli maseczkę mają obie - o kolejne kilkanaście procent. W sumie mamy o kilkadziesiąt procent niższe prawdopodobieństwo zakażenia.”- wypowiada się dr Bartosz Fiałek

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną