Ceny węgla osiągają bardzo wysokie wartości. Niebawem Polacy będą mogli skorzystać z dopłat do surowców. Nasuwa się pytanie, czy dopłaty obejmą również ekogroszek. Do sprawy odniosło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Andrzej Duda podpisał ustawę
Kancelaria Prezydenta podała do wiadomości, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ustala maksymalną cenę tony węgla dla odbiorców indywidualnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Przypomnijmy, że chodzi o ustawę z dnia 7 lipca 2022 r. „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw".
Ponadto Prezydent podpisał ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw.
Co przewiduje ustawa?
Ustawa przewiduje, że maksymalna cena za jedną tonę węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym wyniesie nie więcej niż 996,60 zł.
Podana kwota jest ceną maksymalną, oczywiście węgiel może być tańszy.
Należy podkreślić, że jedno gospodarstwo domowe będzie mogło kupić maksymalnie trzy tony węgla w tej cenie.
Dodatkowo sprzedawcy surowca będą mogli skorzystać z rekompensaty dla autoryzowanych pośredników, które wyniosą 1073 zł za tonę.
Czy dopłaty obejmą ekogroszek?
Ustawa przewiduje, że dopłatami zostaną objęte produkty, które zawierają co najmniej 85% węgla kamiennego.
Sprzedawcy mieli wątpliwości, gdyż sprzedają ekogroszek aktualnie po cenie ponad 3 tys. złotych. Uważali, że w związku z tym rządowe dopłaty ich nie obejmą.
„Nas dopłaty nie będą obejmowały, bo mamy ekogroszek importowany, a nie mieliśmy nigdy w ofercie ekogroszku z Polskiej Grupy Górnicze” – mówił sprzedawca w rozmowie z Money.pl
Ministerstwo odpowiada!
Portal Money.pl skierował pytanie dotyczące ekogroszku do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Resort Klimatu oznajmił, że państwowymi dopłatami zostanie objęty także ekogroszek.
Oto dokładna odpowiedź resortu przesłana dla portalu:
„Przepisy ustawy będzie stosowało się do następujących paliw stałych: węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Ekogroszek również jest nimi objęty. Możliwość zakupu w systemie rekompensat będą miały gospodarstwa domowe. Przepisy dotyczące rekompensat powinny wejść w życie w lipcu”.
Nowe prawo wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Przy zakupie wymagana będzie deklaracja o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw- czyli zgłoszenie źródeł do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).