Od 1 czerwca kredytobiorcy mają możliwość skorzystania z rządowego programu wakacji kredytowych. Program ten pozwala osobom, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach przed 1 lipca 2022 roku na dwukrotne zawieszenie spłaty rat.
Nowelizacja ustawy i warunki uczestnictwa
W maju prezydent Andrzej Duda zatwierdził nowelizację ustawy dotyczącą wakacji kredytowych na rok 2024. Od 1 czerwca kredytobiorcy mają możliwość zawieszenia spłaty rat kredytów hipotecznych. Program skierowany jest do osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotówkach przed 1 lipca 2022 roku. Warto jednak zaznaczyć, że skorzystanie z tej ulgi wiąże się z pewnymi warunkami.
Kto może skorzystać?
W tym roku z wakacji kredytowych będą mogły skorzystać gospodarstwa domowe, których wartość kredytu hipotecznego nie przekracza 1,2 mln złotych. Program obejmuje również osoby, których rata kredytu przekracza 30 procent dochodów lub które mają na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę rat dwukrotnie w ciągu roku: od 1 czerwca do końca sierpnia oraz od 1 września do końca grudnia.
Koniec programu po 2024 roku
Rząd ogłosił jednak, że po 2024 roku nie planuje przedłużenia programu wakacji kredytowych. - Fundusz Wsparcia Kredytobiorców całkowicie przejmie rolę wsparcia dla tych, którzy znajdują się w rzeczywiście trudnej sytuacji - stwierdził wiceminister finansów Jurand Drop w kwietniu. O pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców będą mogli ubiegać się ci kredytobiorcy, których rata przekracza 40 procent dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie ten wskaźnik wynosi 50 procent.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć w banku osobiście lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej, w zależności od dostępnych opcji w danej instytucji finansowej. Bank ma 21 dni na potwierdzenie przyjęcia wniosku od momentu jego otrzymania. Brak potwierdzenia nie wpłynie jednak na rozpoczęcie okresu zawieszenia spłaty kredytu. Ważne jest, że okres zawieszenia spłaty nie jest wliczany do okresu kredytowania – zostaje on przedłużony o miesiące, w których spłata była zawieszona.
Dokumenty i odpowiedzialność karna
Zgodnie z informacjami podanymi przez Infor, do wniosku należy dołączyć oświadczenie potwierdzające, że umowa kredytowa została zawarta w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych oraz że spełnione są kryteria dochodowe. Składanie fałszywych oświadczeń jest obarczone odpowiedzialnością karną.