Rząd planuje przedłużenie wakacji kredytowych!?

Justyna

Prawo

25.01.2023 17:59

Rząd planuje przedłużenie wakacji kredytowych!?

29 lipca 2022 r. weszły w życie nowe przepisy, czyli tzw. wakacje kredytowe, dzięki którym posiadacze kredytów zyskali możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego nawet na 8 miesięcy. Można z nich skorzystać również w 2023 roku. Czy zostaną przedłużone?

Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu, a terminy na spłatę rat ulegają przedłużeniu bez żadnych dodatkowych odsetek.

Posiadacze kredytu mogą uzyskać nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba spełnić łącznie dwa warunki:

  • zawrzeć umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz
  • zakończyć okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Najnowsze ustalenia

Według obecnych doniesień, przekazanych nieoficjalnie przez money.pl, rząd planuje wydłużyć ustawowe wakacje kredytowe co najmniej o rok, czyli do końca 2024 r. Zdaniem rozmówców portalu, pochodzących zarówno z otoczenia rządowego, jak i bankowego, projekt już leży na biurku w gabinecie premiera Mateusza Morawieckiego i czeka na swoją kolej.

Pomysł ten spotkał się z krytyką ze strony sektora bankowy. Jego anonimowy przedstawiciel, w rozmowie z money.pl, skomentował sprawę następująco:

„Słyszmy, że wakacje kredytowe zostaną wydłużone i nie mamy wątpliwości, że do tego dojdzie. Spodziewamy się tego, bo kampania wyborcza trwa w najlepsze i ludziom trzeba coś dać. Oczywiście to będzie błędem, bo osłabi dyscyplinę finansową kredytobiorców i zachęci do zawieszania rat przez tych, którzy tego nie potrzebują”.

Stanowisko Ministerstwa Finansów

Natomiast w odpowiedzi na zapytanie TVN24 Biznes w tej sprawie Ministerstwo Finansów przekazało:

„Obecnie w Ministerstwie Finansów nie toczą się żadne prace dotyczące przedłużenia obowiązywania tzw. wakacji kredytowych".

Rzecznik rządu Piotr Mueller poinformował w ubiegły czwartek, że do końca grudnia wakacjami kredytowymi objętych zostało 1,05 mln kredytów, których łączna wartość wynosiła 262,5 mld zł. Stanowi to 54 proc. liczby wszystkich kredytów mieszkaniowych w Polsce zaciągniętych w złotówkach i 68 proc. ich łącznej wartości.