Te banknoty niedługo stracą ważność!

Agnieszka

Newsy

27.06.2022 11:21

Te banknoty niedługo stracą ważność!

 Już za kilka tygodni papierowe banknoty z wizerunkami  Adama Smitha oraz Jamesa Watta i Matthew Boultona, o nominałach 20 i 50 funtów zostaną wycofane z obrotu i stracą swoją ważność. Jeśli więc jesteś w posiadaniu takich banknotów, lepiej zawczasu wydaj je lub wymień. 

Bank Anglii przypomina - banknoty 20 i 50 funtów stracą ważność

W brytyjskiej prasie przypomina się, że już 30 września 2022 roku papierowe banknoty z wizerunkami Adama Smitha oraz Jamesa Watta i Matthew Boultona przestaną mieć swoją wartość. Papierowe banknoty zostaną zastąpione banknotami polimerowymi. 

Pierwsze polimerowe banknoty o nominale 50 funtów miały swoją emisję rok temu. Są to banknoty o nominale 50 funtów, które mają wizerunek naukowca i kryptologa z Bletchley Park, Alana Turinga. Wcześniej jednak doszło do emisji banknotów polimerowych o nominałach 5, 10, 20.

Pomimo tego, że banknoty polimerowe zostały już wprowadzone jakiś czas temu, w obiegu znajduje się jeszcze 6 miliardów banknotów z wizerunkiem ekonomisty Adama Smitha (20 funtów) i ponad 8 miliardów funtów papierowych banknotów o nominale 50 funtów z wizerunkami przedsiębiorcy Matthew Boultona i inżyniera Jamesa Watta. Bank Anglii przypomina więc, aby nie przegapić terminu 30 września i wymienić stare banknoty na nowe. 

 

- Zmiana w ostatnich latach banknotów z papierowych na polimerowe była bardzo ważna, ponieważ dzięki temu są one trudniejsze do podrobienia i trwalsze. Większość papierowych banknotów została już wycofana z obiegu, ale znaczna ich liczba nadal znajduje się w obiegu, dlatego prosimy o sprawdzenie, czy ktoś nie ma ich w domu

- powiedziała główna kasjerka Banku Anglii, Sarah John.

Zdjęcie Te banknoty niedługo stracą ważność! #1
Źródło: Bank of England 

Co zrobić z papierowymi banknotami?

Do 30 września tego roku stare banknoty należy wydać lub wymienić na nowe. Po tym terminie stracą one bowiem status środka płatniczego i już nic za nie nie kupimy. 

Banknoty można zdeponować w brytyjskim banku lub na brytyjskiej poczcie. Innym sposobem na wymianę banknotów jest udanie się do kasy Banku Anglii na Threadneedle Street w Londynie.

Dla osób, które nie przebywają na terenie Anglii są dwie możliwości. Jedną z nich jest wysłanie gotówki pocztą. Adres do wysyłki to: Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London EC2R 8AH. W przypadku zagranicznych kont, na które zwrócone zostać będą miały środki, mogą pojawić się opłaty ze strony banku, w którym mamy rachunek. Do starych banknotów wysyłanych pocztą dołączyć należy dane do przelewu (BIC/SWIFT, IBAN i sam numer rachunku). 

Należy jednak pamiętać, że wysyłamy banknoty na własne ryzyko. Warto więc taką przesyłkę ubezpieczyć. 

Możliwe jest także wymienienie takich banknotów w niektórych kantorach, które skupują banknoty z całego świata. Należy jednak pamiętać, że kantor zaoferuje nam cenę niższą, niż faktyczna wartość banknotu.