Pociąg z Krakowa do Chorwacji jednak nie pojedzie!

Justyna

Newsy

25.06.2022 21:11

Pociąg  z Krakowa do Chorwacji jednak nie pojedzie!

Jakiś czas temu Polskę obiegła informacja o tym, że czeski pociąg RegioJet pojedzie z Krakowa do Rijeki i Splitu. Kiedy jednak rzeczywiście dojdzie do skutku wspomniane połączenie?

Medialne doniesienia

Pociąg linii RegioJet z Polski do Chorwacji miał, według medialnych doniesień z października 2021 r., wystartować w te wakacje. Ta informacja niezwykle ucieszyła turystów, którzy kochają kraj nad Adriatykiem i chcieli podróżować właśnie tym środkiem transportu.

Niestety poinformowano, że połączenie jeszcze nie dojdzie do skutku. Powodem jest niedopełnienie przez przewoźnika formalności wymaganych w przypadku pociągu międzynarodowego. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada, że będzie to możliwe najwcześniej w 2023 r., a co za tym idzie być może skorzystamy z tego połączenia w następne wakacje.

Długa droga do realizacji

Jak przypomniał w rozmowie z Onet redaktor naczelny serwisu Rynek Kolejowy Łukasz Malinowski, na początku tego roku prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał zgodę na przyznanie RegioJet otwartego dostępu dla pasażerskich przewozów kolejowych na trasie między Krakowem głównym a Rijeką i Splitem. Tłumaczył przy tym:

„Wniosek został złożony we wrześniu ubiegłego roku. Sama zgoda nie oznacza jednak, że przewozy od razu ruszą. Z jednej strony RegioJet nie miał przed jej uzyskaniem możliwości złożenia wniosku o dostęp do infrastruktury, z drugiej miał bardzo mało czasu na przygotowanie obsługi połączenia z Polski. W międzyczasie spółka zapewne koncentrowała się na przygotowaniu do sezonu wakacyjnego na pewnych kierunkach.”

Zainteresowanie Polaków

Malinowski zauważa, że szef spółki Radim Jancura wielokrotnie podkreślał, że chce poszerzać działalność na polskim rynku, więc połączenie do Chorwacji zapewne zostanie uruchomione:

„Dobrym prognostykiem jest duża zainteresowanie pasażerów podobnym wakacyjnym pociągiem kursującym z Pragi.”

Fakt zainteresowania połączeniem potwierdza także Agnieszka Puszczewicz, dyrektorka Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej:

Połączenia RegioJet z Czech, a później ze Słowacji i Węgier cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców tych państw. Chorwaci zadbali o ofertę turystyczną w postaci ciekawych ofert zakwaterowania, transferów i wycieczek na miejscu. Jestem przekonana, że dla pewnej grupy Polaków będzie ona również interesująca.”

Wszystkim zainteresowanym pozostaje zatem uzbrojenie się w cierpliwość i uważne śledzenie wszelkich doniesień ze strony RegioJet.