3 miliony osób może stracić dostęp do konta bankowego! Pamiętaj o tej formalności!

Martyna P.
Prawo
15.01.2024 9:58
3 miliony osób może stracić dostęp do konta bankowego! Pamiętaj o tej formalności!

Wielu Polaków musi mieć na uwadze ważny termin. W przypadku niedotrzymania formalności dojdzie do częściowej utraty dostępu do konta bankowego.

Pamiętaj o tej formalności bo stracisz dostęp do konta bankowego!

Banki przypominają klientom, że po wymianie dowodu osobistego konieczne jest zaktualizowanie danych. Należy to zrobić w terminie do 30 dni od daty wymiany dowodu osobistego.

Niedopełnienie formalności będzie wiązać się z częściową blokadą konta bankowego. Klienci nie będą mogli wykonać przelewu, złożyć wniosku drogą online, czy sprawdzić historii transakcji.

Wiele banków dużo wcześniej wysyła do swoich klientów przypomnienia, w których informuje o zbliżającym się końcu ważności dowodu osobistego. Komunikaty publikowane są również w aplikacjach mobilnych.

Prawie 3 miliony Polaków musi wymienić dowód osobisty

Przypomnijmy, że w 2024 roku 3 miliony Polaków będą musiały wymienić dowód osobisty. Wymiany muszą dokonać:

  • osoby, które wyrabiały ostatni dokument w 2014 roku,

  • otrzymały w 2019 roku dokument wydany na pięć lat,

  • ukończyły 18 lat w 2014 roku.

Zdjęcie 3 miliony osób może stracić dostęp do konta bankowego! Pamiętaj o tej formalności! #1

Jak wyrobić nowy dowód osobisty?

Kiedy nasz dowód osobisty traci ważność, powinniśmy złożyć wniosek o wyrobienie nowego 30 dni przed upływem jego ważności (data na dowodzie). 

Wniosek o wyrobienie dowodu można składać w dowolnym urzędzie gminy, a nie tak jak kiedyś - tylko w miejscu zameldowania.

Podczas składania wniosku o nowy dowód konieczne jest pozostawienie swojego wzoru podpisu, a także odcisków palców.

Możliwe jest także złożenie wniosku przez Internet. Konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego lub certyfikatu podpisu osobistego.

WAŻNE: Jeśli składasz wniosek przez Internet, musisz uzupełnić go o odciski palców i wzór podpisu. Dane te zostaną pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Na wizytę w urzędzie masz 30 dni od złożenia wniosku przez Iternet. Po tym terminie twój wniosek nie zostanie zrealizowany (pozostanie bez rozpoznania).

Czas oczekiwania na nowy dokument to 30 dni.

Co grozi za posiadanie nieważnego dowodu osobistego?

Ustawa o dowodach osobistych mówi “ "kto uchyla się od obowiązku posiadania lub wymiany dowodu osobistego podlega karze ograniczenia wolności albo karze grzywny".

Taka grzywna może wynieść maksymalnie 5000 zł. Jeśli jednak ktoś nagminnie uchyla się od wyrobienia sobie ważnego dowodu osobistego, może zostać ukarany karą ograniczenia wolności. 

Kluczowe Punkty
  • Wielu Polaków musi mieć na uwadze ważny termin. W przypadku niedotrzymania formalności dojdzie do częściowej utraty dostępu do konta bankowego.
  • Po wymianie dowodu osobistego konieczne jest zaktualizowanie danych w banku do 30 dni od daty wymiany dowodu osobistego.
  • Niedopełnienie formalności będzie wiązać się z częściową blokadą konta bankowego. Klienci nie będą mogli wykonać przelewu, złożyć wniosku drogą online, czy sprawdzić historii transakcji.
  • W 2024 roku 3 miliony Polaków będą musiały wymienić dowód osobisty.
  • Wniosek o wyrobienie dowodu można składać w dowolnym urzędzie gminy.
  • Czas oczekiwania na nowy dokument to 30 dni.
  • Grzywna za posiadanie nieważnego dowodu osobistego może wynieść maksymalnie 5000 zł.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną