Zniszczył Ci się banknot? Oto, co musisz zrobić, aby dostać nowy za darmo!

Katarzyna

Newsy

15.06.2020 18:36

Zniszczył Ci się banknot? Oto, co musisz zrobić, aby dostać nowy za darmo!

Każdemu z nas zdarza się czasami nieuważnie wyciągać banknoty z portfela, co grozi ich rozerwaniem. Czasami, przy odrobienie szczęścia można znaleźć gotówkę na ulicy, jednak często jest ona brudna lub poniszczona. Czasami bywa i tak, że pieniądze były w kieszeni spodni, które zostały wyprane, przez co zblakły. Nie należy jednak wtedy spisywać takich banknotów na straty, wystarczy pójść nimi do najbliższego banku.

Zdjęcie Zniszczył Ci się banknot? Oto, co musisz zrobić, aby dostać nowy za darmo! #1

Ogólne zasady NBP

Każdy bank jest zobowiązany do wymiany poniszczonego banknotu na nowy. Taki obowiązek nakłada na niego zarządzenie prezesa NBP. W związku z tym żaden bank nie może odmówić, jeśli zwrócimy się do niego z prośbą o wymianę papierowego pieniądza. Jednak od jego stanu zależy czy zostanie on wymieniony na taki sam lub inny nominał.

Zdjęcie Zniszczył Ci się banknot? Oto, co musisz zrobić, aby dostać nowy za darmo! #2


Zasady wymiany

Jeśli od 45% do 75% powierzchni banknotu zostało naruszone, wtedy bank jest zobligowany do wydania nam nowego banknotu. Jeśli bank nie da rady rozpoznać jego nominału, wtedy wymieni poniszczony banknot na taki o dwukrotnie niższym nominale. Co do tej zasady nie można się spierać, ponieważ takie są reguły ustalone przez NBP. Banknot, który jest naderwany, poplamiony lub brakuje mu jakiegoś kawałka, ale zachował się dobrze w ponad 75%, wtedy zostanie wymieniony na taką samą wartość nominalną.