Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przedłużona!

Agnieszka
Newsy
27.06.2022 8:42
Pomoc dla uchodźców z Ukrainy przedłużona!

Rząd postanowił przedłużyć pomoc finansową dla osób, które pod swój dach przyjęły ukraińskich uchodźców. Zmieniono rozporządzenie w tej sprawie. Jak więc teraz będzie wyglądać pomoc dla Polaków, którzy przyjęli uchodźców?

Pomoc dla Polaków, którzy pod swój dach przyjęli uchodźców

Polak, który pod swój dach przyjmie uchodźców z Ukrainy otrzymuje od rządu 40 zł  dziennie na osobę na ich utrzymanie. Początkowo rząd zapowiadał, że taka pomoc finansowa należy się na okres 60 dni od momentu przyjęcia uchodźcy pod swój dach.

Później rząd zmienił przepisy na takie, które przyznawały świadczenie finansowe na 120 dni od momentu przybycia uchodźcy z Ukrainy do Polski. Teraz weszły jednak kolejne zmiany. 

Pomoc finansowa zostanie przedłużona, jednak nie dla wszystkich!

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców Paweł Szefernaker wskazał, że wydłużenie wsparcia (40 zł dziennie) jest możliwe, jeśli pomaga się osobom, którym trudno byłoby podjąć pracę.

Mowa o osobach:

  • osoby niepełnosprawnej,
  • kobiet po 60. roku życia,
  • mężczyzn po 65. roku życia,
  • kobiet w ciąży,
  • osób wychowujących dziecko do 12. miesiąca życia,
  • osób samotnie sprawujących opiekę nad co najmniej trojgiem dzieci,
  • małoletnich, którzy do Polski przybyli bez opiekuna.

Warto wspomnieć, że w przypadku osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, świadczenie takie przysługuje nie tylko na osobę z niepełnosprawnością i starsze, ale także na osoby, które sprawują nad nimi opiekę.

Natomiast jeśli pomoc dotyczy kobiety w ciąży lub opiekunowi z niemowlęciem, świadczenie przysługuje również za ich dzieci. W przypadku opiekuna trojga i więcej dzieci – świadczenie otrzymuje się za wszystkich. Natomiast jeśli wsparcie udzielane jest małoletniemu, pieniądze przysługują także za opiekuna tymczasowego i jego dzieci.

Jak przyznawane jest dofinansowanie?

Aby uzyskać takie dofinansowanie należy złożyć wniosek w gminie. Gmina natomiast ma miesiąc na jego rozpatrzenie. Dotyczy to osób, które zapewniają na własny koszt zakwaterowanie oraz wyżywienie ukraińskim uchodźcom.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną