Fałszywe SMS-y od PGE!

Ewelina

Prawo

21.06.2022 12:04

Fałszywe SMS-y od PGE!

Po raz kolejny zespół CERT Polska ostrzega przed fałszywymi SMS-ami. Tym razem oszuści podają się za PGE i wysyłają informację o wszczęciu postępowania egzekucyjnego z powodu zadłużenia. Namawiają na kliknięcie linku, dzięki któremu przechwytują dane logowania do banku! 

Uwaga na oszustów!

CERT Polska to zespół, który działa w strukturach Państwowego Instytutu Badawczego – Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Powołany został w celu interwencji podczas sytuacji, gdy naruszone zostaje bezpieczeństwo w internecie. 

Co jakiś czas na ekranach naszych telefonów pojawiają się wiadomości oznaczane jako  CERT ALERT, w których zespół wysyła informacje z ostrzeżeniem odnośnie niebezpieczeństwa w sieci. 

W ostatnim czasie CERT Polska wielokrotnie przestrzegał przez oszustami, którzy podszywali się pod banki, instytucje bądź firmy przesyłkowe. 

W kwietniu tego roku bank PKO BP ostrzegał swoich klientów przed fałszywymi smsami, które zawierały linki, po których kliknięciu instalowało się złośliwe oprogramowanie. Podobne sytuacje spotkały klientów takich banków jak ING Bank Śląski , BNP Paribas oraz mBank. 

Zdjęcie Fałszywe SMS-y od PGE! Nie klikaj w ten link! #1

CERT Polska oraz Ministerstwo finansów ostrzegało również, że Oszuści wysyłali SMS-y z prośbą o wypełnienie ankiety, za co obiecywali 250 zł.  

W ostatnim czasie wielu użytkowników telefonii otrzymywało wiadomości, rzekomo od firmy InPost o konieczności uregulowania należności, podając link pod którym można dokonać płatności.   

Kilka dni temu, zespół CERT Polska ostrzegał również przed SMS-ami od oszustów podszywających się pod Santander Bank Polska i obiecując bonus w postaci 500 złotych. 

SMS-y od PGE!

Tym razem , CERT Polska ostrzega przed wiadomościami od oszustów podszywających się pod PGE. Wysyłają oni SMS-y z informacją o rzekomym wszczęciu postępowania egzekucyjnego z tytułu zadłużenia w PGE. Klikając w podany link jesteśmy przekierowywani na fałszywą stronę naszego banku. Po próbie logowania, oszuści przechwytują nasze dane. 

 W celu ostrzeżenia użytkowników telefonii komórkowej, na Twitterze zespół CERT Polska zamieścił wpis: 

„Uwaga! Oszuści wysyłają SMS-y o rzekomym wszczęciu egzekucji komorniczej z tytułu zadłużenia w PGE. W treści wiadomości znajduje się link prowadzący do fałszywego panelu podszywającego się pod Wasz bank".

Po otrzymaniu takiego SMS-y pamiętajcie o zignorowaniu go. Nie klikajcie w link, a już na pewno nie podawajcie danych logowania do bankowości internetowej! Zachowajcie czujność.