Dostałeś takiego maila od PGE? Spółka ostrzega przed oszustami!


                    Dostałeś takiego maila od PGE? Spółka ostrzega przed oszustami!
05Cze

Oszuści wynajdują coraz więcej sposobów na wyłudzanie pieniędzy. Tym razem atakują klientów firmy PGE:

– Do PGE docierają sygnały od osób, które otrzymują fałszywe wiadomości e-mail, wzywające do uregulowania rzekomych zaległych należności – ostrzega PGE w komunikacie prasowym.

Zdjęcie Dostałeś takiego maila od PGE? Spółka ostrzega przed oszustami! #1

Nie tak dawno wyłudzacze chodzili po domach i podając się za pracowników firmy Polskiej Grupy Energetycznej usiłowali pozyskać dane osobowe. Tym razem atakują przez Internet.

Wiadomości wyglądają bardzo wiarygodnie. Są wysyłane z adresu biuro@pge.pl z widocznym nazwiskiem w stopce Michał Sajewicz. Wiadomość sugeruje nam, że poprzednia faktura za prąd została błędnie wyliczona i należy teraz uregulować różnicę. Region Polski nie ma znaczenia - wiadomości są wysyłane do wszystkich klientów.

Co robić?

Przede wszystkich należy zachować szczególną ostrożność. Sprawdź dokładnie adres maila, możesz porównać adres mailowy z wcześniejszymi wiadomościami od firmy. Pod żadnym pozorem nie wpłacaj pieniędzy na wskazane konto! Gdy otrzymasz podobną wiadomość, dla pewności możesz zadzwonić pod infolinię: +48 422 222 222, aby dopytać o swoje zaległe płatności.

Zdjęcie Dostałeś takiego maila od PGE? Spółka ostrzega przed oszustami! #2

Co, jeśli wykonałam przelew?

Odzyskać swoje pieniądze najłatwiej, gdy płatności dokonujemy kartą. W takim przypadku musimy wypełnić formularz reklamacyjny obciążenia zwrotnego karty kredytowej.

W przypadku przelewu bankowego sprawa staje się trudniejsza. Aby odzyskać pieniądze należy wypełnić wezwanie do zwrotu środków i zgłosić się z tym do banku. Taki dokument, poprawnie wystawiony, może być późniejszym dowodem na sali sądowej w przypadku, gdy odbiorca pieniędzy nie zechce ich dobrowolnie oddać.

Czas reakcji ma znaczenie!

Jeśli wyślemy przelew i zorientujemy się o swoim błędzie zanim środki zostaną przesłane na konto odbiorcy, możemy je dosyć sprawnie odzyskać z pomocą banku. W standardzie w bankach są trzy sesje wychodzące, ranna, popołudniowa i wieczorna. Dokładne godziny można sprawdzić na stronach internetowych danego banku.

Jeśli w domu rachunkami zajmuje się jedna osoba, to łatwiej utrzymać czujność. Pamiętajmy o tym, że maila może napisać każdy, a nazwa firmy wpleciona w adres nie świadczy jeszcze o prawdziwości zawartych w nim danych.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja