Poczta Polska apeluje! Uwaga na SMS od oszustów!

Poczta Polska apeluje! Uwaga na SMS od oszustów!

Poczta Polska niedawno postanowiła wprowadzić nowy cennik swoich usług. Ta decyzja i podwyżki były szeroko komentowane przez Polaków. Jednak zwrócili na to uwagę również oszuści, dla których nowe cenniki są doskonałym sposobem na wyłudzenie od nas pieniędzy!

Zdjęcie Poczta Polska apeluje! Uwaga na SMS od oszustów! #1

Przestępcy podszywają się pod Pocztę Polską i wysyłają różnym osobom SMS. W treści wiadomości mieści się prośba o dokonanie dodatkowej płatności za usługi poczty. Najczęściej widnieje tam informacja o konieczności dopłaty, w celu otrzymania zamówionej przesyłki.

– Prosimy o czujność i uważne czytanie otrzymanych wiadomości oraz zawartych w niej linków – piszą przedstawiciele Poczty w komunikacie.

Jak działają oszuści?

Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości SMS, w których informują o zmianie cennika za usługi Poczty Polskiej. W związku z tym proszą o dokonanie dodatkowej wpłaty. Kwoty są różne, najczęściej bardzo małe, aby klient zapłacił dla świętego spokoju. Wpłata ma być dokonana za pośrednictwem linku, który znajduje się w wiadomości.

Fałszywy link

Link ten jednak jest fałszywy i prowadzi na stronę, która wygląda jak bankowa, jednak nią nie jest. Złodziej monitoruje całą transakcję. Kiedy dochodzi do płatności, może on zmienić kwotę na kilkaset razy wyższą, niż w SMS, który otrzymaliśmy.

Treść wysyłanego SMSa:

W zwiazku ze zmiana cennika w dn. 04.11.19, infomrujemy, iz Twoja paczka wymaga doplaty 1.00 PLN, aby kontynuowac dostawe. https://pp-sa.net/doplata

Zdjęcie Poczta Polska apeluje! Uwaga na SMS od oszustów! #2

– W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub w przypadku podejrzenia nieprawidłowości bądź niezgodności prosimy o zgłoszenie sprawy na policję i niezwłoczne poinformowanie nas na adres cyberbezpieczenstwo[at]poczta-polska.pl. Pozwoli nam to na ostrzeżenie innych użytkowników sieci – piszą przedstawiciele poczty.

W ostatnich latach, ze względu na ogromny rozwój płatności elektronicznych pojawia się coraz więcej tego typu cyberprzestępców. Oszuści podszywają się pod sieci telekomunikacyjne, firmy energetyczne, a nawet banki. Warto więc dokładnie sprawdzić nadawcę wiadomości. Nie wolno też klikać w linki, które przychodzą do nas w nietypowych mailach, czy wiadomościach!

Agnieszka

true

Polecane