Będą zmiany w 500 plus!

Agnieszka

Newsy

13.06.2022 10:20

Będą zmiany w 500 plus!

Medialne doniesienia wskazywały na to, że w 500 plus zajdą spore zmiany. Niestety, to na czym zależało świadczeniobiorcom najbardziej, prawdopodobnie nie zostanie wprowadzone. Mowa między innymi o waloryzacji 500 plus. Rząd planuje jednak wprowadzić inne zmiany, które mają być korzystne dla beneficjentów. 

Brak waloryzacji

Jeszcze kilka dni temu waloryzacja 500 plus do niemal 700 plus wydawała się niemal pewna. 500 złotych ma w tej chwili o wiele niższą wartość, niż miało w momencie wprowadzania programu. Oczywistym wydawał się więc fakt, że prędzej czy później świadczenie powinno wzrosnąć. Na taki krok rząd się jednak nie zdecydował. 

Zdjęcie Będą zmiany w 500 plus! #1

Będą zmiany w 500 plus?

Zmiany w 500 plus jednak zajdą. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości coraz częściej sugerują, że pracują nad “ulepszeniem” tego świadczenia. Nie wiadomo jeszcze, jakiego rodzaju miałyby być to zmiany. Z pewnością partia rządząca chce zostawić tę informację dla siebie i podzielić się nią z opinia publiczną dopiero przed nadchodzącymi wyborami.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki w wywiadzie dla polskatimes.pl. Jak deklaruje „nastąpi pewna zmiana”, ale – jeszcze nie w tej chwili. Natomiast zapytany o waloryzację 500 plus stwierdził, że “nie jest to jeszcze przesądzone”.

Można więc podejrzewać, że świadczenie nieco wzrośnie, ale nie na tyle, żeby wynosiło 700 zł. Podwyżka może okazać się niższa lub nie wystąpić w ogóle a w zamian za to może pojawić się jakieś inne świadczenie, na przykład jednorazowe. 

Zmiany terminów wypłat

Z pewnych zmian, które już zostały wprowadzone są terminy wypłat świadczenia. W związku z przejęciem obsługi 500 plus przez ZUS, od 1 czerwca br. zmieniły się terminy wypłat 500 plus. Pieniądze będą przychodziły w następujących dniach miesiąca: 4, 7, 9, 14, 18 lub 20.

Warto też pamiętać, że od początku tego roku wnioski w sprawie 500 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną– na portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej.