Jaki szczep probiotyków chroni przed klątwą faraona?

Patrycja
Kobiece dolegliwości
30.05.2022 9:50
Jaki szczep probiotyków chroni przed klątwą faraona?

Biegunka podróżnych to bardzo częsta dolegliwość, która najczęściej spotyka nas w ciepłych krajach. Jak ustrzec się przed popularną klątwą faraona? Podpowiadamy jak się przygotować i nie zepsuć sobie wakacji.

Klątwa faraona to cały szereg objawów jelitowo-żołądkowych, który pojawia się na skutek zakażenia mikrobiologicznego wody lub żywności. Biegunki podróżnych można jednak uniknąć, przygotowując się do wyjazdu odpowiednio wcześniej. Podpowiemy także jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi symptomami, jeśli już się pojawią.

Probiotyki jako profilaktyka przed wyjazdem

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia biegunki podróżnych możemy stosować profilaktycznie probiotyki. Probiotyki kolonizują śluzówkę jelit i utrudniają wniknięcie do nich i rozprzestrzenianie się bakterii. Najlepszą tarczę ochronną stanowi szczep Sacharomyces bouldarii. Działanie probiotyków nie da nam 100% gwarancji, jednak przyjmowanie ich na 5 dni przed podróżą oraz w takcie całego jej trwania, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony układu żołądkowo-jelitowego.

Jak uniknąć biegunki podróżnych?

Przyjmowanie probiotyków, a nawet leków przeciwbiegunkowych nie uchroni nas przed klątwą faraona, jeśli nie będziemy przestrzegać pewnych zasad. Zawsze sprawdzajmy, co jemy i pijemy. Unikajmy nieprzegotowanej wody, surowych warzyw i owoców, niedogotowanych potraw i jedzenia w wątpliwie wyglądających miejscach. Warto używać do mycia zębów przegotowanej lub butelkowanej wody. Pamiętajmy także o higienie, zwłaszcza higienie rąk.

Zdjęcie Jaki szczep probiotyków chroni przed klątwą faraona! #1

Jak leczyć biegunkę podróżnych?

Nawadnianie

Biegunka może doprowadzić do stanu zagrożenia życia zwłaszcza u dzieci, dlatego nawadnianie organizmu to podstawa. Warto zabrać ze sobą dobre elektrolity. Jeśli jednak nie mamy ich pod ręką, pijmy butelkowaną wodę z dodatkiem cukru i soli.

Leki przeciwbiegunkowe

Najczęściej stosowanym lekiem przeciwbiegunkowym jest loperamid. Warto mieć go w swojej wakacyjnej apteczce. Pamiętajmy jednak, że biegunka świadczy o tym, że nasz organizm pozbywa się toksyn. Przyjmowanie leków przeciwbiegunkowych zmniejsza ilość wypróżnień, ale wydłuża czas oczyszczania jelita z toksyn.

Probiotyki

Lepszym wyborem będzie wiec zastosowanie probiotyku ze szczepem Sacharomyces bouldarii, który zapobiega namnażaniu się szkodliwych bakterii i hamuje ich działanie oraz neutralizuje ich toksyny. W trakcie trwania biegunki ilość przyjmowanych kapsułek należy, jednak znacząco zwiększyć. Jeśli biegunka ostry przebieg możemy dodatkowo stosować probiotyk ze szczepem Lactobacilus Rhamnosus LGG.

 

Jak widać, możemy stosować probiotyki profilaktycznie, ale także jako skuteczną terapię łagodzącą przebieg choroby, kiedy ta już się pojawiła. Pamiętajmy, że warto stosować je także po przebytej infekcji, żeby przywrócić równowagę flory bakteryjnej. Ogromną zaletą probiotyków jest możliwość stosowania ich u dorosłych, jak i najmłodszych dzieci.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną