Co mogą oznaczać trzęsące się ręce u dzieci?

Patrycja

Zdrowie

30.05.2022 18:37

Co mogą oznaczać trzęsące się ręce u dzieci?

Drżenie rąk u dzieci to objaw, którego nie należy ignorować. Może być reakcją na stresującą sytuację, wynikiem zmęczenia, a nawet świadczyć o groźnej chorobie. Sprawdź, na co może wskazywać drżenie rąk i kiedy warto udać się z tym problemem do lekarza.

Drżenie rąk u dzieci

Drżenie rąk u dzieci może być na tyle nieznaczne, że nie zaburza codziennego funkcjonowania. Czasem jednak te mimowolne, nierytmiczne ruchy rąk, mogą sprawiać, że dzieci nie są w stanie utrzymać przed sobą dłoni w pozycji wyprostowanej, posługiwać się sztućcami czy przyborami do rysowania lub pisania. Drżenie rąk u dzieci może wzbudzać w rodzicach niepokój. Taki objaw wynika z różnych przyczyn, nie zawsze świadczy o chorobach, jednak nie wolno go bagatelizować.

Jakie są przyczyny drżenia rąk u dzieci?

Drżenie rąk u dzieci może być reakcją na stresującą sytuację, wynikać ze zmęczenia lub silnych przeżyć emocjonalnych. Może oznaczać zdenerwowanie lub silny lęk, jaki towarzyszy dziecku w sytuacjach dnia codziennego. Często zdarza się to, gdy dzieci po raz pierwszy idą do przedszkola, poznają rówieśników lub występują publicznie. Jakie jeszcze mogą być tego przyczyny?

Trzęsące się ręce u dziecka- co to może oznaczać:

Niedobory witamin i minerałów

Trzęsące się ręce u dziecka mogą być konsekwencją niewłaściwej diety. Przede wszystkim niedoboru witamin i minerałów, które są niezbędne do właściwej pracy układu mięśniowo-szkieletowego oraz nerwowego. Drżenie może wskazywać na braki magnezu, potasu, wapnia i witamin z grupy B. Może wynikać też z nieprawidłowego poziomu cukru we krwi.

Choroby

Jednak zdarza się, że drżenia rąk bywają symptomem poważniejszych problemów zdrowotnych. U młodych osób może to świadczyć o nadczynności tarczycy, niewydolności nerek i wątroby, cukrzycy, chorobie Wilsona, czy stwardnieniu rozsianym.

Problemy emocjonalne

Trzęsące się ręce u dziecka mogą także wskazywać na problemy natury emocjonalnej i świadczyć o tym, że maluch jest narażony na zbyt silny stres albo mierzy się z sytuacjami, które sprzyjają nasilaniu reakcji lękowych. W takim przypadku warto skonsultować się z psychologiem, który pomoże odkryć przyczynę problemów.

Zdjęcie Co mogę oznaczać trzęsące się ręce u dzieci? #1

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli drżenie zdarza się sporadycznie i samoistnie ustępuje, nie powinno nas to martwić. Z kolei chroniczna obecność drżenia rąk u dziecka może wzbudzać zaniepokojenie. Z takim problemem warto udać się do lekarza.

Odkrycie przyczyny drżenia rąk jest możliwe dopiero po specjalistycznych konsultacjach oraz wykonaniu szeregu badań przez lekarza. Dlatego jeśli coś budzi niepokój u rodziców, powinni udać się do pediatry, który zleci wykonanie dalszych badań i konsultacje ze specjalistami.