Czy człowiek zmienia się co 7 lat?

Patrycja
Zdrowie
30.05.2022 13:13
Czy człowiek zmienia się co 7 lat?

Potocznie mówi się, że każdy człowiek zmienia się co 7 lat. Jest w tym ziarnko prawdy, ponieważ organizm tak naprawdę zmienia się przez cały czas. Gdy jedne komórki obumierają, pojawiają się nowe, które je zastępują.

Zdjęcie Czy człowiek zmienia się co 7 lat? #1

Czy człowiek zmienia się co 7 lat?

Potocznie mówi się, że każdy człowiek zmienia się co 7 lat. Okazuje się, że to powiedzenie jest mitem, ponieważ proces odnowy, dzieje się cały czas i wcale nie kończy się po upływie siedmiu lat.

Nasz organizm zmienia się przez cały czas. Gdy jedne komórki zostają uszkodzone lub obumierają, pojawiają się nowe, które je zastępują. I dzieje się tak niemal z każdą komórką w naszym organizmie. Przestają się wymieniać dopiero po naszej śmierci.

Co ile czasu wymieniają się komórki?

Powszechnie wiadomo, że nieustannej wymianie ulegają włosy, paznokcie, a nawet skóra.

  • Skóra łuszczy się i obumiera, a na jej miejscu wyrasta zupełnie nowa. Proces ten trwa od dwóch do czterech tygodni.
  • Podobnie sprawa wygląda z paznokciami, te u rąk odrastają całkowicie po około 6, a u stóp po 12 miesiącach.
  • Z kolei po 7 latach na naszym ciele nie znajdziemy ani jednego włosa, który wyrósł z cebulki te siedem lat wcześniej.
  • Kości posiadają ogromną zdolność do regeneracji. Jednak cały ten proces zajmuje aż 10 lat, co więcej z biegiem czasu stają się one coraz cieńsze i bardziej łamliwe, a proces coraz bardziej spowalnia.
  • W przypadku komórek żołądka i jelit, proces wymiany następuje w ciągu około pięciu dni. Wątroba regeneruje się znacznie dłużej, po 150 - 500 dniach.

Zdjęcie Czy człowiek zmienia się co 7 lat? #2

Jest jeden wyjątek

Niestety procesowi wymianie komórek nie podlegają znajdujące się w mózgu neurony. Ten proces nie jest odwracalny, oznacza to, że gdy komórki nerwowe obumrą, organizm nie wyprodukuje nowych na ich miejsce

Także nasza osobowość zmienia się wraz z wiekiem

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu w Szkocji na przestrzeni ponad 60 lat, prowadzili badania nad cechami osobowości. Postanowili sprawdzić, jak charakter 630 uczestników eksperymentu zmienił się od młodzieńczych lat, poprzez wiek dojrzały, aż do starości.

Wzięli pod uwagę takie cechy, jak pewność siebie, wytrwałość, stabilność nastrojów, sumienność i  oryginalność. Okazało się, że na przestrzeni lat osobowość ludzi znacząco się zmieniła, a cechy charakterów osób w wieku 14 i 77 lat były zupełnie różne.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną