Domowe sposoby na biegunkę

Patrycja
Dieta i żywienie
08.10.2021 11:34
Domowe sposoby na biegunkę

Biegunka to częsta dolegliwość, która występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Powoduje szereg uciążliwych objawów i może doprowadzić do odwodnienia. Poznaj najlepsze sposoby na biegunkę. Dowiedz się, jak skutecznie złagodzić jej objawy.

Zdjęcie Domowe sposoby na biegunkę #1

Czym jest biegunka?

Z biegunką mamy do czynienia, gdy oddajemy stolec częściej niż zwykle lub w większej ilości (3 lub więcej luźnych stolców w ciągu 24 godzin). Towarzyszy jej zmiana płynności i zapachu kału, może pojawiać się ogólne osłabienie organizmu, dreszcze, gorączka, a także odwodnienie. Przyczynami biegunki mogą być: zakażenie wirusowe, bakteryjne, zatrucie, nieprawidłowa dieta, alergia, czy stres.

Najlepsze domowe sposoby na biegunkę

Leczenie biegunki polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów. Nie lekceważ biegunki. Choć sama w sobie nie jest groźna, to bardzo często prowadzi do odwodnienia, które może nieść za sobą poważne dla zdrowia konsekwencje.

Lekkostrawna dieta

W czasie biegunki warto wprowadzić lekkostrawną dietę. Menu powinno zawierać kleiki zbożowe, duszone lub gotowane warzywa, delikatne zupy, ryże i makarony. Można jeść niesolone sucharki i krakersy, które zwiększają objętość oddawanego stolca.

Trzeba unikać produktów ciężkostrawnych, tłustych, słodkich, nabiału, jajek, surowych owoców i  warzyw, produktów bogatych w nierozpuszczalny błonnik. Po ustąpieniu wszystkich objawów należy wrócić do diety sprzed wystąpienia biegunki.

Zdjęcie Domowe sposoby na biegunkę #2

Te produkty pomogą:

Siemię lniane

Siemię lniane w postaci kisielu pomoże złagodzić objawy biegunki i działa osłonowo na ściany jelit.

Jagody

W czasie biegunki warto pić sok z jagód lub napar z suszonych jagód. Dzięki dużej zawartości garbników, uszczelniają błony śluzowe żołądka, spowalniają ruchy robaczkowe jelit i usuwają szkodliwe produkty przemiany materii.

Napary ziołowe

Pomogą zioła na biegunkę, o działaniu przeciwbakteryjnym, ściągającym i osłaniającym. Napary z kory dębu, liści jeżyny, maliny, owoców czarnej jagody, borówki czernica, czy szałwii, złagodzą objawy biegunki.

Nawadnianie

Podczas biegunki należy spożywać większe ilości płynów nie zwykle. Płyny należy przyjmować w mniejszych porcjach, ale regularnie co kilka- kilkanaście minut. Pomoże to przywrócić równowagę poziomu elektrolitów i uzupełnić brakującą wodę.

Szacuje się, że dzieciom i osobom starszym powinno się podawać 2-3 razy więcej płynów niż zwykle.

Najlepiej nada się przegotowana woda, niegazowana woda mineralna, rzadki kisiel i gorzka herbata. Nie należy podawać soków owocowych, Coca-coli i innych napojów gazowanych. To hipertoniki, które mogą pogorszyć stan odwodnienia!

Elektrolity

Elektrolity, czyli preparaty nawadniające, dostępne są w każdej aptece w postaci kapsułek, tabletek musujących oraz saszetek rozpuszczalnych w wodzie. Zawierają glukozę, sód, chlor i potas w odpowiednich stężeniach i zapobiegają zaburzeniom gospodarki wodno-elektrolitowej.

Można przygotować domowy napój nawadniający. Przygotuj roztwór z wody, soku z pomarańczy, soli i miodu. Jak to zrobić? Do jednego litra wody dodaj łyżeczkę soli, 4 łyżki miodu i łyżkę soku z pomarańczy.

Probiotyki

W czasie biegunki warto podawać probiotyki, które łagodzą przebieg infekcji. Zaleca się je w leczeniu biegunek, zwłaszcza u dzieci. Probiotyki pomagają w zwalczaniu infekcji oraz przywróceniu odpowiedniej równowagi flory bakteryjnej.

Co z lekami przeciw biegunce?

Na początku nie powinno się podawać środków wstrzymujących biegunkę, aby organizm mógł sam spróbować oczyścić się z toksyn. Można stosować Smectę, która powleka błonę śluzową jelit i zwiększa odporność na czynniki drażniące. Stosowanie węgla, czy Laremidu powinno mieć miejsce po konsultacji z lekarzem.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną