Małpia ospa w Madrycie! Ogłoszono alert sanitarny

Agnieszka
Newsy
19.05.2022 13:19
Małpia ospa w Madrycie! Ogłoszono alert sanitarny

W Madrycie potwierdzono już siedem przypadków małpiej ospy, a kolejne 22 osoby są podejrzane o zakażenie tym wirusem. W związku z tym ogłoszono tam alert sanitarny. Czym charakteryzuje się ta choroba?

Zdjęcie Małpia ospa w Madrycie! Ogłoszono alert sanitarny #1
Źródło: Wikipedia 

 

Małpia ospa w Madrycie

 W Madrycie wykryto siedem potwierdzonych i 22 podejrzane przypadki zakażenia małpią ospą. Tamtejsze ministerstwo zdrowia twierdzi, że wszystkie potwierdzone przypadki małpiej ospy dotyczą młodych, homoseksualnych mężczyzn, u których doszło do transmisji wirusa w wyniku kontaktu z błonami śluzowymi. 

22 osoby, u których podejrzewa się zakażenie przebywają w izolacji. Służby sanitarne natomiast oczekują na dalsze wyniki badań i identyfikują inne możliwe kontakty narażające osoby na zakażenie.

Czym charakteryzuje się małpia ospa?

Małpia ospa to odzwierzęca rzadka choroba zakaźna. Występuje głównie na kontynencie afrykańskim. Tam niektóre gryzonie przenoszą wirusa na małpy, które następnie zarażają ludzi. Transmisja z człowieka na człowieka jednak nie jest łatwa. Musi bowiem dojść do kontaktu z płynami ustrojowymi, np. śliną chorego, aby się zarazić. 

Jakie są objawy małpiej ospy? Jak wygląda leczenie?

Małpia ospa objawia się gorączką, bólem mięśni, powiększeniem węzłów chłonnych oraz wysypką na ciele podobną do ospy wietrznej. Na tę chorobę nie ma konkretnego leku. Względnie zdrowy organizm sam sobie z nią radzi i choroba ustępuje samoistnie. Jednak w niektórych przypadkach może dojść do śmierci. Śmiertelność małpiej ospy szacuje się na od 1 do 10 procent. 

Małpia ospa w Europie i Stanach Zjednoczonych 

Małpia ospa została niedawno wykryta także w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

“Fatalny koniec/początek dnia. Załamanie indeksów akcyjnych w USA (największe spadki od wybuchu pandemii) i lawina wiadomości o licznych przypadkach małpiej ospy między innymi w Wlk. Brytanii, Kanadzie, Hiszpanii i Portugalii (nowa pandemia?).” - napisał na Twitterze Piotr Bujak główny ekonomista PKO BP. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną