Już za jakiś czas w Polsce planuje się rozpocząć pilotażowy program wprowadzenia dochodu bezwarunkowego. Osoby biorące udział w eksperymencie przez dwa lata otrzymywałyby 1300 zł miesięcznie zupełnie za darmo. Jak dokładnie ma to wyglądać?
Dochód bezwarunkowy - czym jest?
Koncepcja dochodu bezwarunkowego zakłada, że każdy obywatel powinien otrzymywać co miesiąc minimalną, pozwalającą na przeżycie, kwotę pieniędzy. Niezależnie od tego, czy pracuje, czy nie pracuje, gdzie pracuje itp.
W krajach zachodniej Europy już od dawna dyskutuje się na ten temat i rozważa wprowadzenie dochodu bezwarunkowego. Także w Polsce trwają jednak dyskusje i niebawem może dojść do sprawdzenia, czy jest do dobry pomysł.
1300 zł miesięcznie przez dwa lata
"Życie Uniwersyteckie", miesięcznik wydawany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, napisało, że taki eksperyment planują przeprowadzić naukowcy i absolwenci UAM - dr Maciej Szlinder, dr Mariusz Baranowski i prof. Piotr Jabkowski.
Eksperyment przeprowadzi Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Ma on się odbyć w północnych gminach, leżących przy granicy z Rosją.
- Ten obszar źle wypada pod względem dochodów, ubóstwa, aktywności gospodarczej i bezrobocia. Interwencja, jaką byłby program pilotażowy BDP, mogłaby przynieść istotny efekt. Jest to region wyludniający się, popegeerowski, mocno dotknięty przez skutki transformacji ustrojowej, ale także zamknięcia małego ruchu granicznego w 2018 roku - tłumaczy dr Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego.
Podobne testy już były
W 2021 roku na testowanie tego programu zdecydowały się Niemcy, którzy wypłacali po 1200 euro miesięcznie dochodu bezwarunkowego. Wcześniej eksperymentowali też Finowie – dwuletni program uruchomiono w 2017 roku. Uczestniczyło w nim dwa tysiące osób, które co miesiąc otrzymywały 560 euro.