Choć w Polsce nie wykryto dotąd przypadków małpiej ospy, w związku z coraz większą liczbą zachorowań w Europie minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia w tej sprawie.
Działania prewencyjne władz
Kilka państw europejskich już wcześniej wydało swoje wytyczne dotyczące postępowania w zakresie walki z małpią ospą. Jednak polskie władze nie spieszyły się z regulacjami prawnymi w tej sprawie, mimo tego, że zachorowania zostały już zawleczone również do krajów graniczących z Polską. Ostatecznie w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał trzy rozporządzenia w reakcji na rosnącą liczbę przypadków zachorowań w Europie.
Rozporządzenia ministra zdrowia
W pierwszym z rozporządzeń minister zdrowia ogłosił, że ospa małpia oraz zakażenia wirusem ospy małpiej zostały objęte przepisami o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
Drugie rozporządzenie nakłada obowiązek zgłaszania przez lekarza lub felczera przypadków podejrzenia lub rozpoznania ospy małpiej lub zgonu z jej powodu do właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego. Zgłoszenia należy dokonać telefonicznie oraz potwierdzić w postaci papierowej lub elektronicznej.
Trzecie z rozporządzeń wprowadza obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią. Wprowadza też obowiązek kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w przypadku narażenia na ospę małpią lub pozostawania w styczności z wirusem ospy małpiej. Obowiązkowa kwarantanna w przypadku ospy małpiej ma wynosić 21 dni - tak jak w przypadku Eboli (EVD), ospy prawdziwej oraz wirusowych gorączek krwotocznych - licząc od dnia następującego po ostatnim dniu narażenia albo styczności.
Wszystkie trzy rozporządzenia mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Sytuacja pod kontrolą
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznaczył w piątek w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że podpisane rozporządzenia to "działanie stricte prewencyjne, którego celem jest między innymi monitorowanie możliwych przypadków". Dodał także, że przewidywane są szczepienia prewencyjne jedynie dla wybranych medyków szczególnie narażonych na kontakt z omawianą chorobą.
„Uspokajam, że na dziś małpia ospa nie stanowi żadnego zagrożenia epidemicznego dla Polski.” – podkreślił.