Kwarantanna dla zarażonych małpią ospą!

Agnieszka
Newsy
24.05.2022 9:21
Kwarantanna dla zarażonych małpią ospą! źródło okładki: Autorstwa not listed - http://phil.cdc.gov (CDC's Public Health Image Library) Media ID #2329,

 Nowe statystyki dotyczące obecności małpiej ospy w krajach europejskich są na tyle niepokojące, że pierwszy kraj na świecie postanowił wprowadzić kwarantannę dla osób zakażonych. 

Pierwszy kraj wprowadza kwarantannę dla zakażonych wirusem małpiej ospy

Belgijskie władze wprowadziły 21 dni izolacji dla osób, które zakażone są wirusem małpiej ospy. Jest to pierwszy na świecie, który sięgnął po takie środki. Co ciekawe, jak donosi dziennik “De Standaard”, w Belgii do tej pory wykryto tylko cztery przypadki zakażenia tym wirusem.

Wirus jednak pojawił się już w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Włoszech, Szwecji, Izraelu, Australii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. 

W Wielkiej Brytanii pojawiła się także rekomendacja kwarantanny, która powinna wynosić trzy tygodnie. 

Małpia ospa w Europie

Małpia ospa pojawiła się w krajach europejskich niedawno. Do tej pory obejmowała bowiem głównie kraje afrykańskie. Wirus ten należy do tej samej grupy co ospa. Podobne są także objawy. Mowa o gorączce, bólach mięśni, dreszczach i wysypce na skórze w postaci bąbli.

Jak małpia ospa się rozprzestrzenia?

W krajach afrykańskich małpia ospa zazwyczaj rozprzestrzeniana jest przez gryzonie, które przenoszą wirusa na małpy. Te natomiast mogą zarazić człowieka. Później natomiast człowiek może zarazić się od innego człowieka poprzez rany, płyny ustrojowe, a nawet spanie w tym samym łóżku.

Światowa Organizacja Zdrowia donosi też, że wirus może być obecny w powietrzu. Nie jest to jednak do końca potwierdzone badaniami. Mimo wszystko zaleca się kwarantannę. 

Leczenie małpiej ospy

Małpia ospa daje uciążliwe objawy, jednak zdrowy organizm sam sobie z nią radzi. Nie ma na nią lekarstwa, objawy ustępują samoistnie. Bywają jednak przypadki, że małpia ospa może doprowadzić nawet do śmierci. Mowa jednak o skrajnych przypadkach - d 1 do 10 procent zakażeń. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną