Gdzie można rozpalić ognisko?

Patrycja
Prawo
16.05.2022 23:23
Gdzie można rozpalić ognisko?

Rozpalenie ogniska, pieczenie kiełbasek i biwakowanie na łonie natury kojarzy nam się z sielanką i odpoczynkiem. Niestety radość chwili może nam przerwać wizyta odpowiednich służb. Dlaczego? Ponieważ nie wszędzie możemy rozpalić ognisko…

 

Temat legalności rozpalania ognisk pojawia się co roku, ponieważ co roku pojawiają się wątpliwości. Nic dziwnego przepisy nie są do końca jasne. Niezależnie od tego, czy rozpalamy ognisko na prywatnym terenie, czy w miejscu publicznym musimy przestrzegać pewnych zasad.

Zdjęcie Gdzie można rozpalić ognisko? #1

Czy możemy rozpalić ognisko na prywatnym terenie?

Na własnej posesji możemy rozpalić ognisko, nie zgłaszając tego żadnym służbom. Jednak nawet jeśli jesteśmy u siebie, musimy przestrzegać zasad. Po pierwsze nasza rozrywka nie może przeszkadzać sąsiadom i nie możemy emitować zbyt dużych ilości dymu. Prawo zabrania także palenia gałęzi, liście, trawy i odpadów, nawet na własnej posesji. Zgodnie z ustawą z grudnia 2012 roku za takie wykroczenie możemy otrzymać mandat w wysokości nawet 500 złotych. Jeśli wiec planujemy ognisko, musimy zaopatrzyć się w drewno opałowe, którego wilgotność nie przekroczy 30%.

Skąd niejasności?

Sąsiedzi, ach sąsiedzi. Możemy rozpalić ognisko, jeśli nie zakłócamy korzystania z nieruchomości sąsiednich, czyli nie przeszkadzamy "tym"  zza płotu. Jeśli z sąsiadami żyjemy w dobrych stosunkach, sprawa jest oczywista. Jeśli nie, mogą być kłopoty, ponieważ mają oni prawo wezwać policje, jeśli dym czy swąd ogniska będzie dla nich uciążliwy, a to już kwestia dyskusyjna.

Kiedy ognisko w ogrodzie jest nielegalne?

Nie możemy rozpalić ogniska w kilku przypadkach. Kiedy miejsce ogniskowe  znajduje się:

  • w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu
  • w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów łatwopalnych
  • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiada
  • w odległości mniejszej niż 10 metrów od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych
Zdjęcie Gdzie można rozpalić ognisko? #2

Ognisko w miejscu publicznym?

Czy możemy rozpalić ognisko na plaży, czy innym terenie miasta? Jeśli jest ku temu wyznaczone miejsce, to owszem. Miejsca te są zabezpieczone w sposób, który uniemożliwia niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia i zapewniają bezpieczeństwo. Jednak każde rozpalenie ogniska w obszarze, który nie został do tego wyznaczony, jest traktowane jako wykroczenie i podlega karze. Zasada ta dotyczy wszystkich miejsc, które nie są terenem prywatnym.

Zdjęcie Gdzie można rozpalić ognisko? #3

Ważne

Pamiętajmy, że jeśli zobaczymy niekontrolowany ogień, powinniśmy powiadomić straż pożarną. W trakcie zgłoszenia należy zachować spokój, podać lokalizacje i zaczekać w wyznaczonym miejscu do przyjazdu jednostki.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną