Co się zmieni po nowelizacji Polskiego Ładu od 1 lipca 2022?

Katarzyna

Podatki

15.05.2022 18:57

Co się zmieni po nowelizacji Polskiego Ładu od 1 lipca 2022?

Od 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie Polski Ład, a od 1 lipca możemy spodziewać się kolejnych zmian. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Zdjęcie Co się zmieni po nowelizacji Polskiego Ładu od 1 lipca 2022? #1

Nowy Ład 

Pod koniec 2021 roku rząd zatwierdził wprowadzenie w życie Polskiego Ładu, który miał zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2022 roku. Dokument ten zmieniał wiele przepisów podatkowych, dlatego wiele organizacji oraz biur rachunkowych apelowało, że jest to wprowadzenie zbyt dużej ilości zmian w tak krótkim czasie. Pomimo apeli przesunięcia w czasie owych zmian, rząd się na to nie zgodził i Polski Ład zaczął obowiązywać od tego roku.

Kolejne rozporządzenia i zmiany 

Nowe zasady wprowadziły niemały zamęt w sektorze podatkowym, a ich przyswojenie musiało się odbyć w tempie ekspresowym. Już w styczniu weszło nowe rozporządzenie zmieniające zasady Polskiego Ładu, a w lutym podpisane zostało kolejne. Okazało się, że Polski Ład wcale nie był dobrą zmianą i nie uprosił zasad podatkowych, jak do tego przekonywano. Ledwo gdy podatnicy oswoili się z nowymi zasadami podatkowym, rząd chce wprowadzać kolejne, które mają rzekomo naprawić Polski Ład.

Kolejne zmiany od 1 lipca 

Od 1 lipca planowana jest kolejna rewolucja podatkowa, ponieważ Sejm przyjął zmiany do Polskiego Ładu. Teraz nowelizacja trafiła do Senatu i bardzo możliwe, że pod koniec maja dokument ten zostanie podpisany przez prezydenta i od 1 lipca wejdzie w życie. W przepisach istnieje jednak kilka „haczyków”, o których warto wiedzieć.

Zmiana formy opodatkowania

Jedną ze zmian, jaką nowelizacja Polskiego Ładu, jest zmiana formy opodatkowania w ciągu roku. Możliwość ta będzie dotyczyć podatników, którzy rozliczają się liniowo lub na zasadzie ryczałtu z podatku dochodowego. Będą mogli oni zmienić formę opodatkowania, jednak mają tylko jeden wybór, a mianowicie skalę podatkową. Na zmianę będą oni mieli czas od 2 maja 2023 roku, kiedy to będą musieli rozliczyć się z urzędem skarbowym poprzez złożenie PIT-u rocznego i będzie to wtedy PIT-36.

Wymagane dwa zeznania 

W przypadku ryczałtowców, którzy chcą zmienić formę opodatkowania na według skali, to będą oni mieli na to czas do 22 sierpnia, a za 2022 rok złożą już dwa zeznania, a mianowicie PIT-28 oraz PIT-36. W tej kwestii podatnicy muszą jednak pamiętać, że jeśli podatnik złoży zeznanie roczne w „starej” formie rozliczenia, a później dojdzie do wniosku, że jednak rozliczenie według skali byłoby korzystniejsze, to niestety możliwość ta już przepada i nie będzie można złożyć do niej korekty. Warto dokładnie przeliczyć obie możliwości i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję.

Informacja ze zmianą formy opodatkowania

Podatnik musi również pamiętać, aby w odpowiednim terminie poinformować swojego naczelnika urzędu skarbowego o chęci zmiany formy opodatkowania na 2023 rok. Złożenie PIT-36 za 2022 rok nie będzie oznaczać, że jako formę opodatkowania na 2023 rok również wybrało się rozliczenie według skali podatkowej. Taka możliwość jest dana jednorazowo na 2022 rok i podatnik musi pamiętać, aby poinformować urząd o zmianie formy opodatkowania na kolejne lata.

Zdjęcie Co się zmieni po nowelizacji Polskiego Ładu od 1 lipca 2022? #2

Znika ulga dla klasy średniej 

W nowelizacji do Nowego Ładu zapisano, że od 1 lipca 2022 ma zniknąć ulga dla klasy średniej, która raczej zagmatwała wyliczanie wynagrodzeń, niż je uprościła. W związku z tym, że z niej zrezygnowano, to ma zostać wprowadzony obniżony podatek z 17% na 12%. Obniżka o 5 pkt proc. została podyktowana tym, że według wyliczeń przy mniejszej obniżce stawki podatku cześć podatników mogłaby na tym stracić. Jako że prawo, które działa na niekorzyść pracowników, nie można wprowadzać wstecz, dlatego stawka musiała zostać obniżona do 12%, aby można ją było zastosować od 1 stycznia.

Zmiany w składce zdrowotnej

Jedną z ważniejszych zmian, jakie wprowadził Polski Ład była niemożność odliczania zapłaconej składki zdrowotnej w 2022 roku. Przepis ten bardzo oburzył przedsiębiorców, ponieważ w roku 2021 można było odliczyć 7,75% zapłaconej składki zdrowotnej od podatku, co de facto obniżało podatek o około 330 zł miesięcznie. W związku z tym nowelizacja Nowego Ładu od 1 lipca i w tym temacie przynosi zmiany. Według nich podatnicy rozliczający się na liniówce będą mogli zaliczyć maksymalnie 8700 zł zapłaconej składki zdrowotnej do kosztów, co da około 1650 zł „oszczędności” na podatku. W przypadku ryczałtu będzie to 50% zapłaconej składki zdrowotnej w ciągu roku, co przyniesie nawet 1030 zł „oszczędności”. Osoby rozliczające się na zasadach karty podatkowej będą mogły obniżyć podatek o 19% zapłaconej składki zdrowotnej, a więc „oszczędność” będzie wynosić około 600 zł w ciągu roku.