Liczba zachorowań na tą chorobę wzrosła o 80%! Statystyki są zatrważające!

Patrycja
Zdrowie
13.05.2022 12:17
Liczba zachorowań na tą chorobę wzrosła o 80%!  Statystyki są zatrważające!

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że liczba zachorowań na odrę wzrosła o 80% na całym świecie. Pandemia koronawirusa niemal na dwa lata przerwała kampanie szczepień na całym globie, tworząc warunki do rozwoju groźnych chorób! Sprawdź, jakie są objawy odry i do czego mogą doprowadzić powikłania tej choroby.

Odra to groźna choroba zakaźna

Odra to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez wirus odry. Przenosi się drogą kropelkową, przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej, z moczem chorej osoby lub zanieczyszczonymi przedmiotami.

Zdjęcie Wzrosła liczba zachorowań na odrę! Statystyki są zatrważające! #1

Na odrę najczęściej chorują dzieci

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia odra jest jedną z głównych przyczyn zgonów wśród dzieci na świecie. Na odrę najczęściej chorują niemowlęta w wieku od 6. do 12. miesiąca życia, przed pierwszym szczepieniem ochronnym. Narażone są także starsze dzieci w wieku do 15 lat, którym nie podano szczepionek przypominających. Choroba jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci do 5 lat oraz osób z obniżoną odpornością.

Jakie są objawy odry?

Objawy choroby występują po 10-12 dniach od zakażenia. To przede wszystkim charakterystyczna wysypka, tzw. plamki Koplika- czerwone plamy z drobnymi grudkami, które najpierw pojawiają się w jamie ustnej, następnie za uszami, zajmują twarz, głowę, szyję i resztę ciała. Po kilku dniach wysypka staje się brunatna, po czym zaczyna się złuszczać.

Występuje wysoka gorączka do 39-41°C, która utrzymuje się od jednego do siedmiu dni, suchy i męczący kaszel, katar, światłowstręt i zaczerwienienie oczu, małe plamki na języku i po wewnętrznej stronie policzków. Oprócz tego u dziecka występuje złe samopoczucie, a jego twarz wygląda jak po długotrwałym płaczu.

Zdjęcie Wzrosła liczba zachorowań na odrę! Statystyki są zatrważające! #2

Groźne powikłania odry

Zdarza się, że chorzy ciężko przechodzą odrę, z wysypką krwotoczną i drgawkami. Natomiast u jednej na pięć osób odra może mieć groźne powikłania: ostra biegunka, która prowadzi do odwodnienia, zapalenie uszu, ciężkie infekcje dróg oddechowych, w tym zapalenie płuc, a nawet ślepota, czy zapalenie mózgu. Powikłania mogą doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

Odra jest bardzo zaraźliwa

Odra jest bardzo zaraźliwa, jeden chory może zarazić od 15 do 20 innych osób. Oznacza to, że jeśli dziecko nie zostało zaszczepione na odrę, to niemal pewne, że na nią zachoruje. Na odrę choruje więcej niż 90% podatnych na zakażenie osób. W Polsce każdego roku występuje od 60 do 130 zachorowań.

Odrą najłatwiej się zarazi na pięć dni przed pojawieniem się wysypki i cztery dni od momentu jej wystąpienia.

Odra powraca!

Dzięki szczepieniom ta choroba odeszła na długo w zapomnienie. Obecnie jednak odra powraca i notuje się coraz więcej przypadków zachorowań na całym świecie. Dochodzi także do zgonów spowodowanych powikłaniami choroby. Należy dodać, że większość osób chorych nie była zaszczepiona.

Gwałtownie rośnie liczba zachorowań na całym świecie

Ze statystyk ONZ wynika, że na całym świecie w styczniu i lutym tego roku zgłoszono już ponad 17 tysięcy przypadków odry. To o prawie 8 tysięcy zachorowań więcej, niż w styczniu i lutym 2021 roku!

Z kolei w ciągu ostatniego roku miało miejsce aż 21 dużych epidemii odry (głównie w Afryce, w tym najwięcej w Somalii i wschodniej części basenu Morza Śródziemnego).

Pandemia koronawirusa przerwała kampanię szczepień

Wszystko przez to, że pandemia koronawirusa niemal na dwa lata sparaliżowała służbę zdrowia na całym świecie i przerwała kampanię szczepień dzieci w wielu krajach. Przez pandemię COVID-19 z rutynowych szczepień przeciwko odrze nie skorzystało aż 23 milionów dzieci na całym świecie. W ten sposób powstały idealne warunki do rozwoju groźnych chorób zakaźnych. Zdaniem UNICEF w najbliższym czasie prawdopodobnie czekają nas także epidemie innych chorób…

Zdjęcie Wzrosła liczba zachorowań na odrę! Statystyki są zatrważające! #3

Przyczyniają się do tego ruchy antyszczepionkowe

Inną przyczyną jest coraz większa liczba rodziców, którzy odmawiają szczepienia dzieci. Prężnie działające ruchy antyszczepionkowe spowodowały spadek zaufania do szczepień.

Tylko szczepienia ochronne pozwolą uniknąć zachorowań

Jedynym sposobem na uniknięcie zachorowania na nią są szczepienia ochronne. Szacuje się, że dzięki nim osiągnięto ogromy spadek liczby przypadków śmiertelnych, aż o 77% na przestrzeni lat 1999–2008.

Christopher Gregory, doradca ds. zdrowia w dziale szczepień Unicef, że odra jest „najbardziej zaraźliwą chorobą, której można zapobiegać poprzez szczepienia”. Dodał, że „Szczególnie martwią nas te kraje, w których systemy opieki zdrowotnej borykają się z problemami, gdzie wciąż starają się radzić sobie ze skutkami COVID-19”. Według Gregory`ego kolejną chorobą, która grozi wybuchem epidemii, jest żółta febra.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną