Zarówno w Europie, jak i w samej Polsce, notuje się już od jakiegoś czasu wzrost zachorowań na odrę. Eksperci biją na alarm i ostrzegają, że choroba ta jest bardziej zaraźliwa niż grypa i covid-19.
“Odra wraca do Europy”?
"Odra wraca do Europy" - pisze ENEX, agencja informacyjna. Według Regionalnego Biura Światowej Organizacji Zdrowia w 2023 roku, w regionie europejskim, do którego zalicza się także Kazachstan i Azerbejdżan, odnotowano 58 115 przypadków zakażenia odrą.
Większość tych przypadków odnotowano jednak w krajach nienależących do Unii Europejskiej. Jednak także w samej Unii sytuacja się pogarsza. Przykładowo, w Rumunii odnotowano 4 602 zakażonych osób, z czego 16 zmarło.
Jedną ofiarę śmiertelną po zakażeniu odrą odnotowano też w Irlandii.
Niepokojące statystyki płyną także z Belgii. W całym 2023 roku odnotowano bowiem 53 przypadki odry, podczas gdy tylko w ciągu dwóch ostatnich tygodni, w jednym mieście (Verviers) pojawiło się dziewięciu nowych zakażonych.
Odra w Polsce
Wzrost zachorowań na odrę notuje się także w Polsce. W kwietniu 2024 r. zanotowano 88 kolejnych przypadków odry.
Natomiast według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w Warszawie do 15 maja zgłoszono 260 przypadków.
Groźne powikłania po odrze
Odra jest chorobą wyjątkowo zakaźną. Uważa się, że jest najbardziej zaraźliwa ze wszystkich chorób wirusowych.
Niestety, bardzo często daje też powikłania i to właśnie one są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia.
Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zwiększa się jeśli gorączka nie spadnie w ciągu 1 lub 2 dni po wystąpieniu wysypki. - czytamy na stronie gov.pl.
Jakie powikłania daje odra?
Najczęstszymi powikłaniami odry są:
- zapalenie ucha środkowego (7-9%),
- zapalenie płuc (1-6%),
- biegunka (8%),
- poinfekcyjne zapalenie mózgu (1 na 1000 do 2000 przypadków)
- podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE), które dotyczy 1 na 100 000 przypadków.
Śmiertelne przypadki odry są spowodowane głównie komplikacjami po infekcji bakteryjnej.
Liczba przypadków śmiertelnych wynosi 1-3 na 1000 przypadków, a najwyższa jest u dzieci poniżej 5 r.ż. i u osób z obniżoną odpornością. Zapalenie płuc odpowiada za sześć z dziesięciu zgonów związanych z odrą.
Podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE) jest rzadką (1 na 100 000 przypadków) ale śmiertelną, degeneracyjną chorobą ośrodkowego układu nerwowego spowodowaną trwałą infekcją zmutowanym wirusem odry. Początek choroby następuje kilka lat po epizodzie odry (średnio siedem lat), a większość dotkniętych nią dzieci chorowała na odrę przed ukończeniem drugiego roku życia. - informuje gov.pl.
\Warto wiedzieć, że kluczem do uniknięcia zakażenia i powikłań po odrze jest pełne zaszczepienie się przeciwko tej chorobie wirusowej.