Groźna choroba atakuje Polaków z powodu braku szczepień!

Krzysztof

Zdrowie

24.04.2018 15:54

Groźna choroba atakuje Polaków z powodu braku szczepień!

W pow. Wieruszewskim odnotowano cztery przypadki ordy. Zachorowało troje dzieci oraz pediatra. Sytuacja jednak rozwija się z dnia na dzień, dlatego wdrożono serię bezpłatnych szczepień dla okolicznych mieszkańców. Ognisko choroby pochodzi z Białorusi.

Zdjęcie Groźna choroba atakuje Polaków z powodu braku szczepień! #1

W powiecie i okolicznych miastach prowadzone są działania, które mają za zadanie uświadomić mieszkańców w jaki sposób uchronić się przed zarażeniem. W działania zaangażowały się placówki oświatowe, wójtowie oraz liczne ośrodki zdrowia. Wszystkie podejmowane czynności mają zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażeń.

Jakie są najczęstsze objawy odry?

-Zaczerwienienie oczu i światłowstręt

-Wysoka gorączka

-Męczący suchy kaszel

-Katar

-Ból gardła

-Opuchnięta twarz

Bezpłatne szczepienia

Zaplanowana została również akcja bezpłatnych szczepień dla mieszkańców. O tym, kto powinien się stawić na takie szczepienie będą decydować lekarze rodzinni. Jest to istotny punkt, ponieważ odra rozwinęła się na Białorusi, gdzie aż 80% osób nie była zaszczepiona.

Zdjęcie Groźna choroba atakuje Polaków z powodu braku szczepień! #2

Brak szczepień przyczyną problemu

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia w 2017 roku liczba zachorować na odrę wzrosła w Europie aż o 300% w porównaniu do roku 2016. Jako przyczynę takiego stanu rzeczy podali coraz częstsze odmawianie szczepień dzieci.

- Każdy kolejny przypadek odry to przypomnienie, że niezaszczepione dzieci i dorośli - niezależnie od tego, gdzie żyją - są zagrożeni i mogą zarażać tych, dla których szczepionka może być niedostępna - komentuje dr Zsuzsanna Jakab, przewodnicząca europejskiego regionu WHO. - Choroba będzie się rozprzestrzeniać po Europie dopóty, dopóki każdy kraj nie osiągnie odpowiedniego poziomu immunizacji - podkreśla.

Więcej: http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,23290547,grozna-choroba-zakazna-dotarla-do-polski-dzis-ruszaja.html#Z_BoxLSImg