Nowe dane zdrowotne zaniepokoiły lekarzy! Zaskakujący wzrost zachorowań na jedną z chorób zakaźnych!

Justyna
Zdrowie
22.04.2024 18:43
Nowe dane zdrowotne zaniepokoiły lekarzy! Zaskakujący wzrost zachorowań na jedną z chorób zakaźnych!

Ostatnie miesiące przyniosły alarmujące informacje dotyczące znacznego wzrostu zachorowań na groźną chorobę zakaźną, nie tylko w Polsce, ale i na całym kontynencie europejskim. Zobacz, co mówią najnowsze dane i jak możesz chronić siebie oraz najbliższych.

Niepokojący wzrost zachorowań

W Wielkiej Brytanii tylko w zeszłym tygodniu zarejestrowano 86 nowych przypadków odry, a od początku roku liczba ta osiągnęła niemal 900. Dla porównania, w całym 2023 roku odnotowano 368 przypadków. Podobna sytuacja ma miejsce w innych krajach Europy, gdzie według WHO w 2023 roku odnotowano aż 42,200 przypadków, co stanowi niemal 45-krotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego.

Na podstawie tych danych Francuska Agencja Zdrowia Publicznego wyraziła obawy przed "importowanymi" przypadkami odry, które mogą pojawić się podczas nadchodzących igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Sytuacja w Polsce

Poważnie jest także w Polsce, gdzie liczba przypadków od stycznia do marca bieżącego roku wyniosła 40, w porównaniu do 36 w całym poprzednim roku, 28 w 2022 r. i 14 w 2021 r. Dr Kamila Ludwikowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu w programie "Polska i Świat" podkreślała:

„W naszej klinice tylko w ciągu trzech tygodni mieliśmy już 20 przyjęć, a wiemy o co najmniej dwukrotności tej liczby zachorowań, bo nie wszystkie dzieci wymagają hospitalizacji, konsultacji szpitalnej”.

Dramatyczne objawy

Dziennikarze telewizji Sky News przedstawili przerażające relacje rodziców pięciomiesięcznej Margot z Wielkiej Brytanii, która zachorowała na odrę. Ze względu na swój wiek dziewczynka nie kwalifikowała się jeszcze do szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce. Jej stan zdrowia szybko się pogarszał, co doprowadziło do hospitalizacji. Matka dziecka mówiła:

„To coś naprawdę przerażającego. Trzymałam na rękach moje małe dziecko, miała trudności z oddychaniem, byłam przestraszona tym, jak wygląda. Miała wysypkę na brzuchu, szyi i na głowie”.

Warto przypomnieć, że odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób. Charakteryzuje się:

 • gorączką,
 • silnym kaszlem,
 • wysypką plamisto-grudkową,
 • zapaleniem spojówek,
 • światłowstrętem,
 • nieżytem nosa.

Zakażenie rozprzestrzenia się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z wydzieliną z nosa i gardła zakażonej osoby. Takie objawy są dramatycznym przypomnieniem o powadze choroby, której można uniknąć dzięki szczepieniom.

Apel o odpowiedzialność

W obliczu tych niepokojących danych, kluczowe jest zrozumienie, że odpowiednia profilaktyka i edukacja mogą znacząco zredukować ryzyko zachorowania. Niska stopa szczepień to bowiem główny czynnik, który eksperci wskazują jako przyczynę wzrostu zachorowań.

W Wielkiej Brytanii, jak i w innych krajach Europy, nie wszystkie dzieci otrzymały pełną serię szczepień, co zwiększa ryzyko epidemii. W odpowiedzi na to, rodzice Margot oraz wielu innych dzieci wraz z urzędnikami służby zdrowia, apelują o zwiększenie frekwencji szczepień.

Kluczowe Punkty
 • Alarmujący wzrost zachorowań na odrę w Europie, w tym w Wielkiej Brytanii i Polsce.
 • W Wielkiej Brytanii zarejestrowano 86 nowych przypadków odry tylko w zeszłym tygodniu.
 • WHO odnotowało 42,200 przypadków w Europie w 2023 roku, co jest niemal 45-krotnym wzrostem.
 • W Polsce liczba przypadków wzrosła z 14 w 2021 do 40 w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku.
 • Dramatyczne objawy i apel o odpowiedzialność i zwiększenie frekwencji szczepień.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną