Brzydki zapach z ust objawem choroby?

Patrycja
Kobiece dolegliwości
09.05.2022 11:54
Brzydki zapach z ust objawem choroby?

Nasz organizm zawsze stara się sygnalizować o tym, że dzieje się w nim coś niepokojącego. Czasami komunikat jest wyraźny, innym razem subtelny na tyle, że możemy go przeoczyć. O problemach zdrowotnych może świadczyć na przykład zapach z ust. Na jakie konkretne choroby mogą wskazywać silne lub słabiej natężone zmiany w jego woni?

Brzydki zapach z ust najczęściej jest skutkiem braków w higienie jamy ustnej. Kłopotu pozbędziemy się, odpowiednio dbając o zęby, dziąsła i grzbiet języka. Jeśli jednak dbamy o stan jamy ustnej, nie mamy ubytków w uzębieniu i chorób dziąseł, to nieprzyjemny oddech może być pierwszym objawem sygnalizującym początek choroby. 

Zdjęcie Brzydki zapach z ust objawem choroby? #1

Niecharakterystyczny brzydki zapach

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu może być grzybica jamy ustnej. Grzybica może rozwinąć się wskutek obniżonej odporności, przyjmowania leków, diety, niedostatecznej higieny jamy ustnej, wieku i ubytków w uzębieniu.

Sfermentowane owoce

Woń sfermentowanych owoców, zwłaszcza jabłek może być jednym z objawów kwasicy ketonowej, czyli powikłania cukrzycy, która zagraża życiu. Do kwasicy dochodzi wskutek niedoboru insuliny. Świadczyć o niej może także acetonowy zapach moczu i nadmierne pocenie się.

Świeża ziemia

 • Stęchły, ale delikatnie słodkawy zapach kojarzący się ze świeżą ziemią często towarzyszy chorobom wątroby.
 • Taki zapach występuje również przy refluksie żołądkowo-przełykowym, często w towarzystwie czkawki i zgagi. Jeśli niemiłej woni towarzyszą bóle w okolic brzucha, możemy mieć problem z wrzodami żołądka lub dwunastnicy.

Zepsute jajka/ryba

To kolejne zapachy mogące wskazywać na problemy z wątrobą.

Amoniak

Zapach amoniaku świadczy często o chorobie nerek (mocznicy).

Nieświeża ryba

Problem z nieprzyjemnym zapachem z ust często towarzyszy osobom, które mają problem z nerkami. Poza zapachem nieświeżej ryby z ust może pojawić się także nieprzyjemny, silniej natężony niż zwykle zapach potu.

Gotowana kapusta

Zapach kojarzony z gotowaną kapusta może wskazywać na hipermetioninemię, chorobę metaboliczną o podłożu genetycznym. Polega ona na obecności nadmiaru metioniny we krwi z powodu jej nieprawidłowego metabolizmu. U wielu osób choroba nie daje widocznych objawów, jednak może powodować uszkodzenia organów.

Rybi zapach

Rybi zapach może świadczyć trimetyloaminurii, czyli zespole rybiego odoru. Jest to schorzenie, z którym przychodzi się na świat, jednak jego objawy mogą pojawić się w późniejszych latach życia (najczęściej w okresie dorastania). Dawniej sądzono, że jest to zapach wynikający z niedostatecznej higieny, jednak w 1970 roku opisano ten problem jako konkretne schorzenie. Jako przyczynę trimetyloaminurii podaje się niedobór enzymu FMO3. Zespół rybiego odoru częściej stwierdzany jest u kobiet niż u mężczyzn.

 

Zdjęcie Brzydki zapach z ust objawem choroby? #2

Inne przyczyny halitozy:

 • choroby błony śluzowej jamy ustnej
 • zmniejszone wydzielanie śliny
 • zapalenie migdałków
 • zapalenie zatok przynosowych
 • ciało obce w przewodzie nosowym (często u dzieci)
 • nowotwory
 • rozstrzenie oskrzeli z zaleganiem ropy
 • ropień płuca
 • uchyłek Zenkera
 • inne uchyłki przełyku
 • achalazja
 • długie okresy powstrzymywania się od jedzenia lub picia

Kiedy skonsultować się z lekarzem?

Jeśli nieprzyjemny zapach z ust wyczuwany jest także przez otoczenie, należy przeanalizować nasze nawyki żywieniowe oraz higienę jamy ustnej. Jeśli jednak problem się utrzymuje, pomimo prawidłowej higieny i odstawienia określonych pokarmów (cebuli, czosnku), należy udać się do lekarza.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną