Rozwód kilka miesięcy po ślubie! Dlaczego tak się dzieje?

Martyna

Związki

23.03.2022 11:30

Rozwód kilka miesięcy po ślubie! Dlaczego tak się dzieje?

Dane pokazują, że wiele małżeństw rozpada się już po kilku miesiącach. Co prawda więcej par niż kiedyś decyduje się na zawieranie małżeństw, jednak stosunek rozwodów do nowych ślubów wynosi 1 do 3.

Zawieranie związków małżeńskich to duża odpowiedzialność. Decyzja powinna być przemyślana. Często ogromna chęć zorganizowania pięknej, niezapomnianej ceremonii oraz intensywne uczucie sprawiają, że decyzje są pochopne i nieprzemyślane. Często pary patrzą na swój związek przez różowe okulary, żyjąc spontanicznie i niezastanawiając się nad powagą podejmowanej decyzji.  

Zdjęcie Rozwód kilka miesięcy po ślubie! Dlaczego ludzie rozwodzą się tak szybko? #1

 

Pochopne decyzje – nieplanowana ciąża

Bardzo często obserwuje się zjawisko zawierania małżeństw z powodu pojawienia się nieplanowanej ciąży. Eksperci podkreślają, że rozwody małżeństw, które decyzję o ślubie argumentowały pojawieniem się dziecka, są bardzo popularne. Często kończą się po kilku miesiącach. Obowiązki rodzicielskie i przeszkody mogą oddalić od siebie partnerów i prowadzić do wielu konfliktów. Wiele osób żyje w przekonaniu, że partnerzy nie mogą wychowywać dziecka poza związkiem małżeńskim. Ulegają presji rodziny, otoczenia. Decydują się na ślub pod przymusem, a nie ze szczerej chęci i wewnętrznej potrzeby.

 

Finanse

Drugim częstym powodem rozwodów są finanse. Po ślubie małżonkowie mają często wspólne finanse oraz zupełnie inne wydatki tj. opłaty za mieszkanie, kredyt hipoteczny, remonty itp. Problemem może być odmienna wizja gospodarowania domowym wspólnym budżetem. Przyczyną konfliktu może być także nierówna sytuacja finansowa osób wstępujących w związek małżeński. Podejście do spraw finansowych może bardzo poróżnić.

Eksperci alarmują także o niepokojącym zjawisku przemocy ekonomicznej. Jest to sytuacja, gdy tylko jeden małżonek wykonuje pracę zarobkową. Dochodzi to konfliktów, wydzielania finansów. Planowanie i dysponowanie budżetem domowym wyłącznie przez jedną osobę źle wpływa na relacje.

 

Potomstwo

Wiele osób żyje w przekonaniu, że związek małżeński jest ściśle związany z posiadaniem potomstwa. Uważają, że ustatkowanie się składa się z małżeństwa jako z pierwszego etapu oraz drugiego etapu, jakim jest posiadanie dziecka. Niesprecyzowane plany i wizje na wspólne życie po ślubie mogą być powodem konfliktów i rozczarowań. Niektórzy uważają, że posiadanie dziecka jest kolejnym etapem wspólnego życia. Druga połówka może z kolei widzieć tą kwestię zupełnie inaczej i zwlekać z podjęciem decyzji.

 

Problem z podziałem obowiązków

Wiele par przed zawarciem małżeństwa nie mieszka razem. Dopiero po ślubie partnerzy decydują się na zakup wspólnego gniazdka. Wówczas jest to ich pierwszy egzamin z prozy życia. Rutyna, codziennie domowe obowiązki plus praca zawodowa mogą przytłoczyć. Szczególnie jeśli, któryś z małżonków nie przykłada się do swojej roli, zrzucając natłok zadań na drugą połówkę. Obowiązki nie są sprawiedliwie rozdzielone, co może eskalować napięcie i poczucie przytłoczenia.

 

Pamiętajmy, że decyzja o ślubie jest decyzją bardzo odpowiedzialną. Nie należy podejmować jej pochodnie ani pod presją. Zrzućmy na chwile różowe okulary i podejdźmy do tematu racjonalnie. Małżeństwo to nie tylko huczne przyjęcie, biała suknia i wspaniałe wspomnienia – to wspólne, codzienne życie i trwanie ze sobą na dobre i na złe.

 

Zdjęcie Rozwód kilka miesięcy po ślubie! Dlaczego ludzie rozwodzą się tak szybko? #2