Ta sieć sklepów otwarta jest w każdą niedzielę!

Agnieszka

Styl życia

08.11.2022 9:22

Ta sieć sklepów otwarta jest w każdą niedzielę!

Zakaz handlu w niedzielę w Polsce często w sprytny sposób jest obchodzony. Dobrym przykładem na to, że w niektórych przypadkach przepisy o zakazie handlu to fikcja, jest funkcjonowanie w niedziele największej sieci sklepów alkoholowych w Polsce. 

Sklepy alkoholowe od największej sieci otwarte w każdą niedzielę

Duży Ben to sieć sklepów alkoholowych, jedna z największych w Polsce. Pomimo zakazu handlu w niedzielę, część z 250 sklepów w niedzielę jest jednak otwarta. Jak w przypadku tej sieci omijany jest zakaz handlu?

Jak donosi Bankier.pl, część sklepów Duży Ben oferuje swoje usługi przez siedem dni w tygodniu. Okazuje się bowiem, że w sklepach zamontowano kasy samoobsługowe, a wiek kupujących wyroby alkoholowe ma obowiązek sprawdzić zatrudniony w sklepie ochroniarz, który jednak nie jest sprzedawcą.

Sam pomysł na obejście zakazu handlu poprzez umożliwienie korzystania jedynie z kas samoobsługowych byłby dość skuteczny, gdyby nie fakt zatrudnienia właśnie tej osoby, która sprawdza wiek kupujących. Okazuje się, że w sklepach samoobsługowych Żabki ochroniarz nie kontroluje wieku kupujących. Dlaczego? Ponieważ może być to odebrane jako pomoc w sprzedaży, a tego już zakazuje ustawa. W Żabkach samoobsługowych nie kupimy więc ani alkoholu, ani wyrobów tytoniowych. 

Jak wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy, zakazane są "czynności bezpośrednio związane z handlem" - weryfikowanie i zatwierdzanie w systemie wieku kupującego może być więc uznane za właśnie taką czynność. 

Kogo nie obejmuje zakaz handlu w niedzielę?

Jednym z wyjątków od zakazu handlu w niedziele jest to przewidziane w art. 6 ust. 1 pkt 27 ustawy o ograniczeniu handlu. Oznacza to, że zakaz prowadzenia działalności handlowej w niedziele i święta nie obowiązuje w placówkach handlowych, w których handel jest prowadzony przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną wyłącznie osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

 

 Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje więc między inny sklepów, gdzie za ladą stoi właściciel, ale także:

  • cukierni i lodziarni,
  • stacji paliw,
  • kwiaciarni,
  • sklepów z prasą,
  • działalności pocztowej,
  • kawiarni.