Kiedy i jak okryć rośliny na zimę? Kilka ciekawych wskazówek!

Agnieszka
Ogród
22.11.2019 12:29
Kiedy i jak okryć rośliny na zimę? Kilka ciekawych wskazówek!

Jeśli posiadasz ogród to zapewne wiesz, że nadchodzące mrozy mogą być niebezpieczne dla wielu roślin. Warto więc zabezpieczyć je przed zimą. W jaki sposób? Kiedy? Poznaj najpopularniejsze metody.

Zdjęcie Kiedy i jak okryć rośliny na zimę? Kilka ciekawych wskazówek! #1

Kiedy okryć rośliny przed mrozem?

Nie ma jednej określonej daty. Wszystko zależy od pogody, którą warto obserwować. Rośliny należy okryć dopiero wtedy, gdy temperatura przez co najmniej kilka dni będzie utrzymywać się poniżej zera. Rośliny dzięki temu zdążą przejść w okres zimowego spoczynku i zahartować się.

Czym okrywać rośliny?

Agrowłóknina

Najpopularniejszym sposobem na okrywanie roślin na zimę jest wykorzystanie agrowłókniny. Zimowa agrowłóknina jest bardzo wytrzymała i dość tania. Można ją stosować przez kilka lat z rzędu.

Jak wykorzystać agrowłókninę?

Donice - rośliny doniczkowe okrywamy agrowłókniną (cały obszar nad ziemią), samą donicę okrywamy styropianem, również od spodu.

Krzewy - krzewy należy owinąć agrowłókniną kilkukrotnie i związać na samej górze. Korzenie krzewów warto przysypać kopczykiem z ziemi lub kory.

Kwietniki, warzywa, rabaty - wystarczy przykryć je agrowłókniną i przybić na brzegach za pomocą listewek lub zabezpieczyć ciężkimi kamieniami.

Drzewka owocowe - miasta malować pień białą farbą, owiń go agrowłókniną. Dzięki temu ochronisz roślinę przed słońcem.

Liście

Liście, które nie mają objawów chorób, można wykorzystać do przykrycia niskich roślin i cebulek. Nie wolno natomiast przykrywać nimi roślin zimozielonych.

Maty wiklinowe

Zdjęcie Kiedy i jak okryć rośliny na zimę? Kilka ciekawych wskazówek! #2

Maty wiklinowe doskonale nadają się do przygotowania płotków wokół drzewek, krzewów i roślin zimozielonych.

Siatka cieniująca

Zielona siatka cieniująca doskonale nadaje się do okrycia roślin przed słońcem. Gęsta siatka ochroni rośliny zimozielone przed nadmiernym promieniowaniem.

Osłona na stelażu

Osłony na stelażach warto wykorzystać do osłonięcia wysoki roślin przed słońcem, wiatrem i mrozem. Gotowe zestawy można kupić w sklepach ogrodniczych.

Związywanie iglaków

Drzewa iglaste warto na zimę związać. Dzięki temu nie odkształcą się pod ciężarem nagromadzonego na gałęziach śniegu.

Słoma

Podstawy pni drzew owocowych możemy zabezpieczyć przed zimą za pomocą słomianych chochołów.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną