Jak pozbyć się wirusa z telefonu za darmo?

Agnieszka
Styl życia
16.11.2022 12:20
Jak pozbyć się wirusa z telefonu za darmo?

 

Smartfony stały się nieodłączną częścią naszego życia. Początkowo zaawansowane technologiczne urządzenia służyły nam zazwyczaj w celach rozrywkowych. Dziś jednak coraz częściej smartfon jest podstawą naszej pracy zawodowej.

Co więcej, za pomocą tego niepozornego urządzenia prowadzimy swoją bankowość, płacimy rachunki, raty kredytów czy wysyłamy ważne pliki. Okazuje się więc, że w przypadku wielu osób w smartfonie mieści się wiele ważnych aspektów życia. Nic więc dziwnego w tym, że tak jak niegdyś komputery, tak obecnie również smartfony stały się celem hakerów, którzy mogą wiele zyskać instalując na naszych urządzenia złośliwe oprogramowanie. 

Wirusów, które mogą narazić nas na szwank można się jednak pozbyć i to za darmo. Jak to zrobić?

Jakie wirusy atakują telefony z Androidem?

Trojany (konie trojańskie) to grupa wirusów, które głównie wykorzystywane są do hakowania systemów Android. Po tym, jak wirus instaluje się na naszym urządzeniu, zaczyna podszywać się pod znane nam dobrze aplikacje. Działa niepozornie w tle i wykrada nasze dane lub wykonuje zdalnie wydane mu polecenia - na przykład uruchomienie w danym czasie aparatu lub mikrofonu. Wirusy z tej grupy mogą między innymi wykradać dane bankowe, wysyłać płatne SMS na numery premium, być wykorzystywane do instalowania innych wirusów. 

Oprócz trojanów użytkownicy Androida mogą mieć też do czynienia z inną, działającą na o wiele mniejszą skalę grupą wirusów - ransomware. Tego typu wirusy blokują nam dostęp do plików znajdujących się na urządzeniu i wymuszają od nas zapłatę za odblokowanie do nich dostępu.

Jak usunąć wirusa z telefonu?

Metody są trzy. Po pierwsze, jeśli masz kontrolę nad smartfonem, możesz zainstalować na swoim urządzeniu aplikację antywirusową, która radzi sobie z większością wirusów. Jeśli jednak to nie pomoże, możesz zainstalować innego antywirusa lub przywrócić telefon do ustawień fabrycznych. 

Opcję przywracania ustawień fabrycznych znajdziesz w “ustawieniach” swojego telefonu z Androidem. Co jednak w przypadku, gdy telefon zainfekowany jest tak, że do ustawień nie ma dostępu?

Wtedy możemy skorzystać z opcji wymuszonego przywrócenia ustawień fabrycznych (forced factory reset). Aby to zrobić w pierwszej kolejności należy wyłączyć telefon. Następnie włącz go przytrzymując specjalną kombinację klawiszy (każdy model ma własną kombinację, którą znajdziesz wpisując w przeglądarkę internetową nazwę swojego telefonu oraz frazę "recovery mode").

Po wejściu w recovery mode, wybierz opcję "Wipe data/factory reset", a na końcu "Reboot system now", która uruchomi urządzenie ponownie.

Warto jednak mieć świadomość, że po skorzystaniu z przywrócenia ustawień fabrycznych, z naszego smartfona znikną wszelkie zainstalowane aplikacje, pobrane pliki, kontakty i dane. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną