Kolejne zmiany w zasadach izolacji. Co się zmieniło?

Katarzyna
Zdrowie
09.02.2022 20:46
Kolejne zmiany w zasadach izolacji. Co się zmieniło?

Piąta fala epidemii dobiega powoli końca. Zmianie ulegają więc zasady epidemiczne. Co się zmieni? Odpowiadamy!

Zdjęcie Kolejne zmiany w zasadach izolacji. Co może się zmienić? #1

Wariant Omikron

W Polsce i na świecie walczymy z nową odmianą koronawirusa Omikron, dlatego Ministerstwo Zdrowia stara się dostosować zasady epidemiczne do obecnej rzeczywistości. O planowanych zmianach w tym zakresie poinformował rzecznik ministerstwa zdrowia w poniedziałek. Wojciech Andrusiewicz przyznał, że ostateczne zmiany zostaną podane do wiadomości publicznej w środę i tak się stało.

Skrócenie kwarantanny 

Ministerstwo Zdrowia podane liczbę nowych zakażeń, których jest dość sporo. Resort zdrowia ogłosił jednak, że kwarantanna nie będzie już trwać 10 a 7 dni. Skrócenie jej podyktowane jest m.in. tym, że zakażenie wariantem Omikron objawia się krótszym okresem objawowym. Osoby chore przez krótszy czas również zakażają innych. Co więcej, przechodzenie osób zakażonych na kwarantannę powoduje, że cierpi na tym gospodarka kraju, ponieważ osoby te nie wykonują pracy, tylko są odizolowane.

Równoległa kwarantanna i izolacja 

Od 15 lutego osoby, które będą musiały udać się na kwarantannę, pozostaną w niej już tylko 7 dni. Kwarantanna i izolacja dla osoby zakażonej oraz współdomownika będą liczone równoległe, a więc osoby te pozostaną na kwarantannie i izolacji przez taką samą ilość dni. Do lamusa odchodzi również kwarantanna z kontaktu, na którą trafiały osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną. Osoby, które obecnie znajdują się na takiej kwarantannie, w przeciągu 24 h powinny dostać informację w formie SMS, że są z niej już zwolnione.

Skrócenie kwarantanny przyjazdowej 

Od 11 lutego natomiast zostanie skrócona kwarantanna przyjazdowa, która nakładana była na osoby przyjeżdżające do Polski z państw spoza strefy non-Schengen. Do tej pory wynosiła ona od 10 do 14 dni, w zależności od kraju. Teraz ma ona trwać tylko 7 dni. Co więcej, zmianie ulegnie system raportowania, do którego „dokłada” się nowy wskaźnik, w którym będą wykazywane osoby zakażone po raz drugi.

Zdjęcie Kolejne zmiany w zasadach izolacji. Co może się zmienić? #2

Zmniejszenie aparatury medycznej 

Minister Zdrowia ogłosił również, że zmniejszeniu ulegnie ilość infrastruktury do leczenia osób chorych na COVID-19. Decyzja ta została podjęta w oparciu o obecnie obłożenie łóżek, które z dnia na dzień maleje, ponieważ liczba wzrostu zakażeń jest coraz mniejsza i coraz mniej osób wymaga opieki szpitalnej. Aparatura ta zostanie przeznaczona do leczenia osób cierpiących na inne choroby. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną