Kwarantanna a izolacja? Czym się od siebie różnią?

Patrycja
Zdrowie
25.01.2022 12:57
Kwarantanna a izolacja? Czym się od siebie różnią?

Poznaj różnice między kwarantanną a izolacją. Dowiedz się, w jakim przypadku możesz na nie trafić i ile trwają.

Zdjęcie Kwarantanna a izolacja? Czym się od siebie różnią? #1

Czym jest kwarantanna?

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie koronawirusem, np. po kontakcie z osobą chorą, gdy sama nie wykazuje objawów. Decyzję o skierowaniu na kwarantannę podejmuje inspekcja sanitarna.

W czasie jej trwania nie można opuszczać domu, oznacza to że nie można wyjść na zakupy, czy spacer z psem. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.

Ile trwa kwarantanna?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od 2 września kwarantanna i izolacja domowa wynoszą 10 dni. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli stan zdrowia chorego będzie tego wymagał. Oprócz tego w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy. Chodzi o kwarantannę osoby, która mieszka z osobą chorą na COVID-19 i przebywa na izolacji domowej. Wtedy kwarantanna trwa tyle, ile wynosi izolacja osoby zakażonej plus 7 dni.

Krótsza kwarantanna od 25 stycznia

Rząd zdecydował o skróceniu kwarantanny z 10 do 7 dni, z powodu ewolucji wirusa, który obecnie daje objawy zdecydowanie szybciej niż jego poprzednie mutacje. Eksperci wskazują, że po 7 dniach bez objawów, od momentu kontaktu z zakażoną osoba, ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne. Skrócona kwarantanna obejmie osoby kierowane na nią od wtorku 25 stycznia.

Czym jest izolacja?

Gdy odosobnienie dotyczy osoby zakażonej, to wówczas mówimy o izolacji. Trafiasz na nią automatycznie, jeśli otrzymasz pozytywny wynik testu na koronawirusa.

Decyzję o skierowaniu na izolację podejmuje lekarz. Siódmego dnia otrzymasz sms-a dotyczącego kontaktu ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Między 8 a 10 dniem izolacji powinieneś uzyskać teleporadę lub poradę w warunkach domowych, po której lekarz podejmie decyzję, jak długo potrwa izolacja. Może wydłużyć czas jej trwania do 13 dni.

Ile trwa izolacja?

Koniec izolacji u osób z objawami COVID-19 następuje po 3 dniach od ustąpienia objawów. Lecz nie krócej niż po 13 dniach od wystąpienia objawów. U osób bez objawów, jej zakończenie następuje po 10 dniach od uzyskania wyniku dodatniego.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną